Zaplanowanie i urządzenie nowoczesnego wnętrza dla młodzieży jest dla wielu rodziców nie lada wyzwaniem. Inne oczekiwania będzie tu miał szesnasto, a inne osiemnastolatek, natomiast pewne cechy takich pomieszczeń są wspólne i to właśnie od ich projektu warto zacząć. Kolory, dekoracje i ozdoby pokojów młodzieżowych można śmiało odłożyć na koniec, zwracając za to dużą uwagę na funkcjonalność pomieszczenia i jego istotne walory.
Projekt pokoju młodzieżowego – ważne punkty aranżacji
Rozpoczęcie projektowania pokoju dla nastolatka, dobrze jest zacząć od krótkiej rozmowy z nim na temat tego, na czym zależałoby mu w takim wnętrzu najbardziej. Oczywiste jest, że rodzicom nie uda się spełnić wszystkich wymagań młodego człowieka, ale taka dyskusja może pomóc w lepszym zrozumieniu jego potrzeb.
Projekt pokoju młodzieżowego powinien uwzględniać:
- Przestrzeń sypialnianą: mowa tu o wygodnym łóżku, możliwie z klasycznym materacem, zamiast rozkładanej sofy. Odpowiednio dobrany materac pozwoli rozwijającemu się wciąż dziecku lepiej wykorzystać sen i wypoczywać dużo bardziej komfortowo, co też przełoży się na jego spokój, skupienie i mniejszą nerwowość. Dobrze jest wygospodarować miejsce na łóżko w pobliżu okna, ale tak, by głowa młodego człowieka nie była blisko kaloryfera.
- Miejsce do nauki: o tę przestrzeń prawdopodobnie rodzic będzie musiał zadbać sam. Młodzież rzadko zapala się do pomocy przy urządzaniu „miejsca tortur”, czyli biurka do nauki, fotela, dodatkowych mebli itd. Co ważne, należy tu wziąć pod uwagę dopasowanie biurka do wzrostu dziecka, podobnie jak i dobranie fotela, który podczas nauki skutecznie będzie odciążał kręgosłup.
- Kącik do relaksu: nie musi być duży, ale młody człowiek powinien mieć miejsce, w którym będzie mógł się odprężyć, usiąść z przyjaciółmi czy złapać chwilę oddechu od nauki. Może to być sofa lub fotel przed umieszczonym w pokoju telewizorem, narożny kącik relaksacyjny czy dodatkowy stolik dla kilku osób.
- Szafy na odzież, regały na książki: odpowiedni ich dobór pozwoli lepiej zapanować nad bałaganem, który w pokojach młodzieżowych jest niemal stałą częścią ich aranżacji. Niezależnie od stylu, w jakim urządza się całe pomieszczenie, ta część musi być dopracowana wzorowo.
Bez względu na to, czy zamierza się pokój młodego człowieka urządzić w myśl zasady „na bogato” czy bardziej minimalistycznie i oszczędnie, to każdy z w/w punktów powinien się w nim znaleźć. To właśnie one zapewnią nastolatkowi wszystko to, czego będzie on potrzebował do wygodnego mieszkania.