Projektowanie ogrodu z rabatami ogrodowymi – wskazówki

Każdy z nas chce mieć piękny ogród, ale nie zawsze mamy pomysł na jego aranżację. Dobrze wykonany projekt ogrodu powinien harmonijnie łączyć się z domem oraz odpowiadać naszym potrzebom. Rabata ogrodowa to wyznaczone miejsce, gdzie rosną kwiaty dekoracyjne – gwarantują one piękną aranżację przestrzeni. Jak zaprojektować ogród z rabatami ogrodowymi? Co powinno znajdować się w projekcie? Tego dowiesz się w niniejszym artykule.

Rabaty ogrodowe – co to jest?

Rabaty ogrodowe lub rabaty kwiatowe to kontrolowana kompozycja kwiatowa w wyznaczonym miejscu na terenie ogrodu. Ogród porośnięty kwiatami i krzewami w losowych miejscach wygląda pięknie, jednak dużo ładniej prezentują się zaprojektowane i przemyślane aranżacje. 

Rodzaje rabat ogrodowych:

  • rabata wieloletnia – wymagająca dobrego projektu, ponieważ zdobi ogród tą samą kompozycją kwiatową przez wiele lat,
  • rabata sezonowa – czyli np. rabata wiosenna, letnia lub jesienna. Do ich stworzenia wykorzystujemy kwiaty, które rosną w danym sezonie,
  • rabata jednogatunkowa – stworzona z jednego gatunku kwiatów. Jest bardzo łatwa w pielęgnacji, ponieważ wszystkie rośliny mają te same wymagania,
  • rabata wielogatunkowa – wymagająca dobrego planu i zestawienia ze sobą roślin w sposób estetyczny,
  • rabata jednokolorowa – zestawiająca kwiaty w tych samych lub bardzo zbliżonych odcieniach,
  • rabata wielobarwna – zestawiająca kwiaty w różnokolorowych odcieniach.

Rabaty ogrodowe – projekt 

Projekt rabaty ogrodowej powinniśmy zacząć od określenia lokalizacji, w której ma się ona znajdować. Nadaje się na nią wiele miejsc w ogrodzie – na przykład wzdłuż ogrodzenia, ścieżki ogrodowej lub blisko kącika wypoczynkowego, aby widok kompozycji cieszył nasze oczy podczas relaksu. Warto zwrócić uwagę na to, czy miejsce wybrane do stworzenia rabaty ogrodowej będzie dostosowane do planowanych w niej gatunków roślin – niektóre kwiaty preferują cień, a inne słońce. Jak wybierzemy miejsce przeznaczone na rabatę, trzeba je odpowiednio przygotować – przekopać stanowisko, zasilić je kompostem bądź nawozem oraz zadbać o prawidłowy odczyn gleby. 

W skład projektu rabaty ogrodowej wchodzi: lista roślin, projekt techniczny, instrukcja wykonania nasadzeń, poradnik pielęgnacji roślin, instrukcja powielania modułów rabat, instrukcja dopasowania rabat do wielkości działki oraz lista szkółek, gdzie można kupić rośliny. 

Rabaty ogrodowe – producenci

Na rynku jest wiele producentów rabat ogrodowych. Jednym z nich jest firma Garden Steel, która oferuje produkty stworzone ze stali nierdzewnej. Marka to prekursor na Polskim rynku w produkcji rabat ogrodowych i warzywników z blachy, powstała w maju 2020 roku. Asortyment sklepu ma umilić czas spędzony w ogrodzie i umożliwiać tworzenie pięknych kompozycji kwiatowych. Rabaty ogrodowe Garden Stell cechują się wytrzymałością, lekką konstrukcją, dobrą jakością blachy, odpornością na wyboczenia. Są dostępne w wielu kolorach, rozmiarach i wzorach – dzięki temu możemy indywidualnie dostosować rabaty do naszego ogrodu.