Prosty sposób na tanią energię

Wysokie rachunki za prąd są nie tylko wynikiem podwyżki cen energii elektrycznej. Mają na nie wpływ także nasze codzienne zachowania. Co zatem zrobić, żeby rachunki były mniejsze? Jednym ze sposobów jest inwestycja w instalację fotowoltaiczną. Poniżej przedstawiamy korzyści, jakie przynosi korzystanie z energii słonecznej w domu.

Instalacja paneli fotowoltaicznych — korzyści

Ceny energii elektrycznej w Polsce systematycznie rosną, dlatego coraz więcej właścicieli domków jednorodzinnych rozważa posiadanie przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Czym właściwie jest fotowoltaika?

Fotowoltaika to dziedzina, która zajmuje się przekształcaniem energii słonecznej w elektryczną. Do tego celu wykorzystywane są różne urządzenia oraz innowacyjne rozwiązania technologiczne.

Energia z własnej elektrowni słonecznej ma mnóstwo zalet. Oto one:

Opłacalność

Energia słoneczna jest dostępna powszechnie i za darmo, a jedyny koszt, jaki musimy ponieść to zakup oraz montaż instalacji. Należy przy tym podkreślić, że obecnie w Polsce istnieje wiele programów rządowych, które oferują korzystne dofinansowanie systemu. Jednym z najpopularniejszych w ostatnim czasie był „Mój prąd”, dzięki któremu można było otrzymać 3 tysiące złotych dotacji. Dzięki pomocy Państwa, ogólny koszt projektu zmniejsza się, a korzyści z własnej instalacji fotowoltaicznej są jeszcze większe.

Oszczędność na rachunkach

Domowa instalacja fotowoltaiczna pozwala samodzielnie produkować energię na własne potrzeby, dzięki czemu uniezależnieniamy się od dostaw prądu z sieci, a w efekcie także od cen dostawców. Oszczędność na rachunkach zauważalna jest od razu po zainstalowaniu systemu, natomiast całkowity koszt instalacji zwraca się zwykle po kilku latach. Problemem zdecydowanie jest duży wydatek początkowy, a także spora rozbieżność w ofertach poszczególnych firm zajmujących się montażem. Jeśli szukasz profesjonalistów, którzy zamontują panele fotowoltaiczne na Twoim dachu, sprawdź ofertę hymon.pl

Ochrona środowiska

Instalacje fotowoltaiczne są przyjazne dla przyrody: nie wytwarzają zanieczyszczeń, hałasu, dwutlenku węgla, można je także poddać recyklingowi. Inne zalety energii słonecznej, które mają wpływ na środowisko, to:

  • odnawialność, co oznacza, że nigdy jej nie zabraknie, w przeciwieństwie do paliw kopalnych, które – według szacunków naukowców – skończą się za kilkadziesiąt lat;
  • duża dostępność – prąd ze słońca może pozyskiwać każdy, w dowolny miejscu na świecie, ponieważ światło gwiazdy występuje na całej kuli ziemskiej;
  • ten rodzaj energii uznaje się za zrównoważony, czyli taki, który zaspokoi potrzeby współczesności, bez narażania potrzeb kolejnych pokoleń.

Wzrost wartości nieruchomości

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na domu znacząco zwiększa jego atrakcyjność i kusi nowego właściciela zerowymi lub minimalnymi rachunkami za energię. Jak wynika z badań przeprowadzonych na rynku nieruchomości, kupujący są w stanie zapłacić nawet 30 tysięcy złotych więcej za dom ze średniej wielkości systemem solarnym (3,6 kW) w porównaniu do domu bez takiego systemu. Panele słoneczne mogą być nawet czynnikiem decydującym przy sprzedaży.

Trwałość

Instalacja fotowoltaiczna cechuje się wysoką odpornością na różne anomalie pogodowe (grad, wiatr oraz zalegający śnieg), dzięki czemu zapewnia bezawaryjne działanie przez lata. System produkcji prądu jest bezobsługowy i nie wymaga remontów.

Ponadto wydajna, dobrej jakości instalacja zapewnia prawidłowe działanie systemu przez wiele lat. Nie ma więc potrzeby naprawiania albo wymieniania elementów paneli, co również przekłada się na ekonomiczne korzyści z fotowoltaiki.

Inne korzyści

  • Jeśli na dachu nie ma wystarczająco dużo miejsca na panele fotowoltaiczne, można jest zainstalować na gruncie, np. w ogrodzie.
  • Instalacja fotowoltaiczna jest łatwa, szybka w montażu i nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
  • System słoneczny cechuje się bardzo cichą pracą, co jest szczególnie ważne w przypadku zastosowań mieszkaniowych oraz wszędzie tam, gdzie brak uciążliwych hałasów i wynikający z tego komfort stanowią bardzo ważną kwestię dla mieszkańców.

Korzyści finansowe, ekologiczne i praktyczne instalacji fotowoltaicznej sprawiają, że jest to odpowiedni wybór dla właścicieli mieszkań i domów. Decyzja o jej założeniu daje nie tylko możliwość korzystania z bezpłatnego prądu. To także niezależność energetyczna na dziesięciolecia.