Dom w stylu kostki jest budynkiem mieszkalnym, który jest charakterystyczny dla okresu PRL. Wniesiony był w latach sześćdziesiątych czy też siedemdziesiątych wieku ubiegłego. Jest to polska wersja architektury, która wzbudzała ogromną zazdrość. Obecnie nikogo nie zachwyca. Projekty domów w tym stylu wyróżniają się prostotą oraz kompletnym brakiem architektonicznego ujednolicenia. W związku tym tak popularna jest przebudowa domu kostka.
Zmiana w nowoczesny dom
Dom kostka był typem podstawowym domu jednorodzinnego w naszym kraju, który był wznoszony w czasach PRL-u. Obiekty budowlane pudełkowate były w zasadzie wszędzie. Można było je spotkać w miastach, jak i także na wsiach. Gdzie się nie obejrzeliśmy tam był dom kostka. Małe okna, tynk na baranka oraz wysokie piwnicy obecnie wzbudzają niesmak. Wystarczy jednak zdecydowanie się na dobry projekt oraz remont i przebudowa domu kostka stanie się faktem.
Tak naprawdę wiele nie trzeba, aby dom w stylu kostki zmienił swój obecny charakter. Bez wątpienia ma on funkcjonalne walory, dlatego też z dużym powodzeniem można przekształcić go w atrakcyjny oraz nowoczesny budynek. Pokrywanie go dachem spadzistym czy też malowanie na kolory pastelowe jednak nie jest zbyt dobrym sposobem na zmianę wizerunku. Warto wykorzystać za to prostotę oraz charakter modernistyczny domu, poprzez odpowiednią aranżację, nadać mu nowoczesny charakter, iście luksusowego apartamentu.
Przebudowa domu kostka – jakie są jego cechy charakterystyczne?
Czym charakteryzuje się typowy dom w typie kostki? Na pewno wyróżnia się płaskim dachem, w którym tkwi naprawdę niesamowity potencjał. Takowy kształt dachy wybierany był z uwagi na to, że jest niezwykle odporny na wiatr porywisty, w odróżnieniu od zadaszenia skośnego. Projekty takowych domów nierzadko powstały na działkach wąskich, dlatego też galar był najczęściej w piwnicy. Pozwalało to nam zaoszczędzić nieco miejsca na posesji.
Cechą charakterystyczną najważniejsza domów kostek to głównie jasny, jak i także bardzo przejrzysty rozkład pomieszczeń w ich wnętrzu. Na ostatnim piętrze kompletnie nie było skosów. Dlatego też przestrzeń była wykorzystywana maksymalnie, zgodnie ze wszystkimi potrzebami aktualnymi właściciela. Co jeszcze wyróżnia projekty domów w stylu kostki? Tynk, który zwany był swojego czasu barankiem. Budynku przybierały zazwyczaj odcień szarości czy też beżu. W połączeniu z dosyć nietypową strukturą pokrycia sprawiało, że budynki obecnie wyglądają na naprawdę mocno zaniedbane. Koniec z tym. Zafundujmy sobie rewolucję kostki.