Rafał Olbiński to jeden z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów. Stworzył setki obrazów, plakatów i ilustracji, a także kilkadziesiąt okładek czasopism. Zdobył ponad 150 nagród, a jego prace wystawiane były wystawiane na całym świecie. Aktualnie eksponowane są w licznych galeriach i muzeach, m.in. w Bibliotece Kongresu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Toyamie i Carnegie Foundation w Nowym Jorku oraz Muzeum Plakatu w Wilanowie. Są także gromadzone przez prywatnych kolekcjonerów.
Rafał Olbiński — życiorys
Rafał Olbiński urodził się w 1943 roku w Kielcach. Jest absolwentem Kieleckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego. W 1969 roku ukończył Wydział Architektury na Politechnice Warszawskiej.
Po studiach rozpoczął współpracę z czasopismem Jazz Forum, w którym pełnił funkcję redaktora graficznego. W 1981 roku wyjechał do Paryża, skąd rok później wyemigrował na stałe do Nowego Jorku. Powrót do kraju uniemożliwiło mu wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego. W 1985 roku Olbiński zaczął wykładać w nowojorskiej School of Visual Arts.
Rafał Olbiński — nagrody
Rafał Olbiński otrzymał ponad 150 nagród, w tym złote i srebrne medale przyznawane przez Klub Dyrektorów Artystycznych w Nowym Jorku oraz złote i srebrne medale od Towarzystwa Ilustratorów w Nowym Jorku i Los Angeles.
Jest laureatem międzynarodowego Oscara za Najbardziej Znaczący Plakat Roku oraz Prix Savignac w Paryżu (1994). W tym samym roku otrzymał nagrodę czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację.
Jego plakat zwyciężył w konkursie Nowy Jork stolicą świata wybrany przez jury pod przewodnictwem burmistrza miasta Rudolfa Gulianiego (1995). Otrzymał rónież nagrodę Stephana Dohanosa przyznawaną przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich za najlepszą pracę roku (1996).
Miasto Fondi we Włoszech przyznało mu nagrodę Premio Divina Guilia za wybitny wkład do sztuki współczesnej (2002).
Prace artysty znajdują się w kolekcjach m.in.: The National Arts CIub w Nowym Jorku, Smithsonian Institute and Library of Congres w Waszyngtonie, Suntory Museum w Osace oraz w wielu prywatnych i korporacyjnych zbiorach w USA, Japonii i Europie.
Wybrane obrazy Rafała Olbińskiego umieszczono w programie projekcji na Grand Central Station w Nowym Jorku, w panteonie Great Art na cześć obchodów Dnia Ziemi.
3 maja 2012 artysta został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej i światowej kultury, za osiągnięcia w pracy artystycznej i twórczej”.
Rafał Olbiński — życie prywatne
Rafał Olbiński był trzykrotnie żonaty. Ma dwóch synów i córkę. Aktualnie związany jest z Bogną Sworowską.