Urzekające określenie, jakim są rajskie jabłuszka dotyczy charakterystycznej, ozdobnej jabłoni Malus, która po okresie swojego kwitnienia daje owoc w postaci niewielkich, wyjątkowo barwnych i smacznych jabłek. Ich liczne odmiany pozwalają stworzyć w ogrodzie smakowity sad, który z jednej strony będzie cieszył oko kolorami, a z drugiej stanie się miejscem do zbierania jabłek na dziesiątki pysznych i zdrowych przetworów.
Ozdobne jabłonie, czyli rajskie jabłuszka do małych ogrodów
Rajskie jabłuszka nie bez powodu kojarzą się z rajem – ich wielkość, intensywna barwa i smak, sprawiają, że cieszą się nimi zarówno ludzie, jak i ptaki, dla których jesienią i wczesną zimą, stanowią one prawdziwy przysmak.
W Polsce najpopularniejszą odmianą jest tzw. jabłoń „Ola”, które daje rajskie owoce o wielkości ponad 3 cm. Jeśli nie zerwie się ich na zimę – będą się trzymać gałązek nawet w czasie mrozów. Równie ciekawym gatunkiem tej rodziny są jabłonie „Professor Sprenger” – dające niewielkie, złocistożółte jabłka, które z czasem pokrywają się nutką czerwonego rumieńca. Dla osób, które chciałyby taką jabłoń wykorzystać jako letnią zasłonę ogrodową – idealnie sprawdzi się odmiana „Adirondack”, karłowata, kapitalnie rosnąca w zwartej kolumnie innych drzewek.
Jabłonie ozdobne o wielu różnych odmianach kwitną w maju, zachwycając kolorami kwiatostanu, a owoce dają dopiero późnym latem – i jest ich wówczas prawdziwy wysyp. Wielobarwne, obsypujące gałęzie drzewek z każdej strony, są tak liczne, że bez problemu można się nimi podzielić z ptakami. Co ważne, ten typ jabłoni nie rośnie bardzo intensywnie w górę i świetnie nadaje się do umieszczenia w niewielkich ogrodach, przy płotach, trawnikach i ścieżkach. Idealnie rosną również w towarzystwie ozdobnych krzewów, bukszpanów czy cisów, stając się dodatkową atrakcją wizualną ogrodu. Projektanci terenów zielonych zestawiają je również z gatunkami o liściach purpury, z różą ozdobną, irgą czy berberysem.
Warto wiedzieć, że jabłuszka z tego drzewa są fenomenalną bazą do różnorodnych przetworów. Wśród znawców ich smaków mówi się, że ich słodycz pozwala na wykorzystanie do tysięcy deserów, dodatków i pasteryzowania na zimę. Hitem są jabłuszka kandyzowane (z rumem i laską wanilii), pieczone w przyprawach, smażone, podawane na ciepło do lodów, ale i oferowane w formie tradycyjnego dżemu czy konfitury o bardzo delikatnym, wręcz wykwintnym smaku. Ich aromat docenią także wielbiciele nalewek z własnych owoców – tego smaku nie da się powielić, ani zapomnieć!