Rekreacja na działce zimą. Jak ocieplić domek na cały rok?

Małe turystyczne miejscowości zimą stają się puste. Letnicy zamykają okiennice i wracają na swoje działki dopiero wiosną. Czy z działek letniskowych można korzystać również zimą? Sprawdź nasze porady.

Zazwyczaj domki letniskowe wykonane z drewna mają charakter letni i nie są przystosowane do korzystania z nich w okresie jesiennym i zimowy. Wynika to nie tylko z samej konstrukcji budynku i braku ocieplenia, ale także z braku zastosowania odpowiednich systemów grzewczych. Najczęściej w domkach drewnianych stosuje się ogrzewanie kominkowe. Nie jest jednak ono wystarczające do komfortowego przebywania w miesiącach od października do marca.

Jeśli posiadacie domek drewniany na działce i chcielibyście korzystać z niego również zimą, podpowiadamy, co zmienić i ile będzie to kosztować.

Jak ocieplić domek letniskowy?

Domki drewniane zazwyczaj ociepla się od środka. Najwięcej strat ciepła generowanych jest przez okna, drzwi i dach. Podstawą ocieplenia będzie zatem wymiana stolarki okiennej, drzwi i ocieplenie dachu.  Ociepla się również ściany budynku od wewnątrz. Stosuje się w tym celu wełnę mineralną lub piankę PUR.

 Na całość procesu ocieplenia składa się: 

  • wymiana okien
  • wymiana drzwi
  • ocieplenie podłogi
  • ocieplenie dachu/poddasza
  • ocieplenie ścian od wewnątrz

Ile kosztuje ocieplenie domku?

Prócz niezbędnych materiałów tj. wełny, płyt, zapraw, rusztów drewnianych należy doliczyć koszty robocizny. Ta z kolei jest zależna od regionu. Uśredniając, koszt ocieplenia domu wełną (bez okien i drzwi), licząc koszt z materiałem i robocizną, wyniesie około 150 zł/mkw.

Ocieplenie to nie wszystko

Samo ocieplenie domku nie wystarczy, by korzystać z niego w miesiącach jesiennych i zimowych. Należy również zadbać o system grzewczy. W przypadku niewielkich metraży domków można zastosować rozprowadzanie ciepłego powietrza z kominka lub kominek z płaszczem wodnym. To rozwiązanie sprawdzi się, jeśli będziemy korzystać z domku cały czas. Jeśli jednak planujemy przyjazdy tylko w weekendy, niezbędne będzie zastosowanie np. folii grzewczych i ogrzewania na gaz lub olej.

Domek używany tylko w weekendy musi być ogrzewany cały czas (by mieć możliwość korzystania z wody). Jeśli zatem chcecie korzystać z domku drewnianego tylko w weekendy, warto rozważyć zdalne systemy ogrzewania i np. panele fotowoltaiczne. Nowoczesne ogrzewania są dość drogie, jednak można również skorzystać z rządowych programów dofinansowania.

Zmiana przeznaczenia domku letniskowego na całoroczny jest dość kosztownym przedsięwzięciem. Można założyć, że kompleksowe przystosowanie drewnianego domku będzie wynosiło minimum 50 tys. złotych.

Źródła: