Remont domu małym kosztem – czy to możliwe przy rosnących cenach?

Rosną nie tylko ceny domów i mieszkań, ale też ich utrzymanie. Zadbanie o dom przez przeprowadzenie remontu również wiąże się z dodatkowymi kosztami. Powiemy kilka słów o tym, jak wykonać dobry remont domu nie wydając nadmiernie dużo pieniędzy.

Tani remont w czasie inflacji

Drożeje wszystko. Materiały budowlane, usługi remontowe, projekty architektoniczne, każdy element utrzymania domu staje się droższy. Cykl koniunkturalny jest obecnie w zapaści, a więc znane prawa ekonomii dają o sobie znać. Epidemia, wojna w Ukrainie, być może pewne uchybienia po stronie polityki finansowej państwa – i remont naszego domu staje się niemalże dwukrotnie droższy niż jeszcze rok temu. Nikt z nas nie ma wpływu na wielkie cykle i wydarzenia globalne, jednakże – gdy chcemy przeprowadzić remont domu – nadal mamy spore pole działania, aby remont wykonać dobrze i, co równie ważne, nie przepłacając. Podpowiemy jak w czasach postępujących wzrostów cen, wykonać remont możliwie niedrogo.

Jak remont uczynić tanim?

Obniżenie kosztów remontu domu możemy uzyskać na kilku poziomach planu remontowego. Najważniejsze czynniki to: ekipa remontowa, materiały budowlane, projekt remontowy (często pochodzący z pracowni architektonicznej), a także nasz własny wkład pracy w remont. Od początku.

Jeśli chodzi o wynajem ekipy remontowej, to naturalnie jesteśmy zdani na ceny rynkowe, a rynek ma to do siebie, że jest konkurencyjny, zatem warto poświęcić trochę czasu na wyszukanie dobrej i sprawdzonej ekipy do remontu naszego domu. Zasięgnijmy porad u znajomych, na forach internetowych, nie akceptujmy wszystkiego, co podpowie nam “wujek Google”. W ten sposób bez obniżania jakości wykonywanych prac remontowych, będziemy mogli poszczycić się również i tym, że nasz remont zrealizowaliśmy przy pomocy ekipy remontowej, której stawki są konkurencyjne. Nie dajmy się jednak wywieść w pole, ponieważ najtańsze ekipy remontowe nie zapewniają najlepszej jakości wykonania, zatem w kwestii opłat za wynajem “ludzi od remontu” obowiązuje zasada rozsądnego kompromisu.

Bardzo starannie należy również wybierać dostawcę materiałów budowlanych i narzędzi remontowych. Świetny przykład najwyższej jakości i jednocześnie niedrogich narzędzi do remontu daje nam Alve.pl. Koszty materiałów i narzędzi w znaczący sposób wpływają na finalny koszt całego przedsięwzięcia. Remont może być znacznie tańszy, jeśli poszukamy i odkryjemy źródła tańszych materiałów i niezbędnych do remontu narzędzi. Nasz “materialny substrat” remontowy możemy uzyskać taniej, jeśli cierpliwie przejrzymy oferty marketów budowlanych.

Wiele możemy również zaoszczędzić przy naszym przedsięwzięciu remontowym na korzystaniu z usług zewnętrznych. Nie zawsze musimy przecież zatrudniać architekta wnętrz. Nie musimy także oddawać naszego remontu całkowicie w obce ręce. Pomyślmy: dom jest nasz, więc nasza praca włożona w urządzenie tego domu – jest przyjemna i opłacalna. Przyjemna dlatego, że sami wybieramy efekty, jakie chcemy uzyskać, opłacalna, ponieważ wiele ze spraw, które załatwiają za nas podmioty zewnętrze, możemy załatwić sami i w ten sposób obniżyć koszty remontu. Włącznie z podziałem pracy między nas i ekipę remontową.

Niewielki koszt remontu domu

Już od dłuższego czasu na rynku brakuje materiałów budowlanych, obecnie ceny rosną także ze względu na inflację – nie widzimy na razie końca tego negatywnego zjawiska (mogłoby być nim zakończenie wojny w Ukrainie). Ale – choć to nie są “najtańsze” czasy dla remontu (i kupowania mieszkań) – nadal pozostajemy z całym pakietem opcji, który pozwoli nam w pewnym zakresie sterować ceną remontu.