Remont domu – przygotuj się na nieprzewidziane wydatki

Remont domu lub mieszkania to spory wydatek i jeszcze większy bałagan. Decydując się na jego przeprowadzenie, warto zastanowić się, czy instalacje w naszym domu nie wymagają naprawy. Może się bowiem okazać, że całkiem przy okazji można wykonać naprawy, które wymagają ingerencji w ściany lub podłogi.

Podczas remontu zwróćmy uwagę na instalację elektryczną

Remontując starszy dom lub mieszkanie w bloku, który budowany był 30-40 lat temu, napotkać możemy na wiele problemów. Jednym z nich jest stara, często wadliwie działająca instalacja elektryczna. Iskrzące przewody w gniazdku lub okresowo wybijające bezpieczniki to znak, że należy pomyśleć nad jej wymianą. Stare, często sparciałe kable nie gwarantują bezpiecznego używania takiej instalacji. Wykonując remont, warto więc wymienić nie tylko okablowanie, ale także stare bezpieczniki.

Przeprowadzając naprawę instalacji elektrycznej, możemy zastosować nowoczesne zabezpieczenia, które jeszcze bardziej poprawią komfort jej używania. Jedną z rzeczy, o której warto pomyśleć, jest wyłącznik różnicowoprądowy, który przyczynia się do większej ochrony przed porażeniem. W wielkim uproszczeniu jest on w stanie wyłączyć zasilanie danego obwodu w sytuacji wykrycia upływu prądu z instalacji.

Taka wymiana wymaga wykonania bruzd w ścianach, którymi poprowadzone zostaną nowe kable. Wiąże się to z powstaniem sporych dziur, ich załatanie jest oczywiście możliwe, ale warto przeprowadzić je w momencie wykonywania remontu. Zdecydowanie ułatwi to pracę ekipie i pozwoli upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

Wymiana podłogi a zniszczona wylewka

Wiele osób podczas remontu decyduje się na zmianę starego parkietu na modne panele lub deski podłogowe. Niestety bardzo często okazuje się, że po zdjęciu starej podłogi stan wylewki pozostawia wiele do życzenia. Sypiąca się betonowa wylewka nie wróży niczego dobrego. Co zrobić, by pozbyć się tego problemu? Tutaj konieczna może być jej wymiana. Jest ona szczególnie kłopotliwa do wykonania w blokach. W takiej sytuacji przeważnie wybiera się luźne jej części i uzupełnia gotową mieszanką betonową. W przypadku wystąpienia dużych nierówności pomocne mogą być wylewki samopoziomujące. Kupić je można w workach w każdym markecie budowlanym.

Często stosowanym rozwiązaniem w starym budownictwie jest układanie paneli na starej podłodze. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie, konieczne będzie zastosowaniu podkładu wyrównującego. Później pozostanie już tylko ułożenie nowych paneli. To jeden z szybszych sposób na metamorfozę mieszkania bez pracochłonnej wymiany betonowej wylewki.

Niestety ma on też swoje wady – w przypadku, gdy taki remont przeprowadzamy tylko w jednym pomieszczeniu, powstać może różnica wysokości podłogi, która będzie wyglądać nieestetycznie.

Niespodzianki, których nie chcemy, ale często się pojawiają!

Decydując się na wykonanie remontu w domu, musimy liczyć się z nieprzewidzianymi wydatkami. Specjaliści radzą, by planując budżet na remont dodać do niego około 20%. Pozwoli nam to na bezpieczne przeprowadzenie wszelkich prac remontowych bez obawy, że zabraknie nam na coś pieniędzy. Ważną rzeczą w trakcie remontu jest trzymanie się wcześniej założonego planu. Bardzo często w trakcie wizyty w sklepie budowlanym może ponieść nas fantazja, wybór droższych płytek czy paneli, zakup lepszego oświetlenia. To wszystko sprawia, że nasz budżet zaczyna się szybko kurczyć.

Warto wiedzieć, że decydując się na samodzielne wykonanie niektórych prac, możemy sporo oszczędzić. Nawet jeśli nie jesteśmy specjalistami w branży budowlanej, to bez większych problemów poradzimy sobie z podstawowymi pracami. Chcąc wymienić podłogę, najpierw należy pozbyć się starej. Czy to zajęcie jest trudne? Nic z tych rzeczy! Przy odrobinie chęci jesteśmy w stanie przeprowadzić ten etap na własną rękę. Pozwoli nam to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale także czas.

Nie bez znaczenia jest też odpowiednie przygotowanie mieszkania. Usunięcie zbędnych przedmiotów i właściwe zabezpieczenie mebli pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie nawet dużego remontu w każdym domu.

Artykuł powstał we współpracy zPrądem.pl – sklepem internetowym oferującym osprzęt elektryczny.