Reo meksykańskie – oryginalna roślina doniczkowa do uprawy pokojowej

Długowieczna roślina, jaką jest meksykańskie reo zaczęła fascynować Polaków nie tylko ze względu na jej rzadkość i egzotyczne pochodzenie, ale i nietypowe kwiatostany, które swoim wyglądem przypominają maleńkie łódeczki. Stąd też wzięła się inna nazwa tego niezwykłego kwiatu, który z powodzeniem można uprawiać w warunkach pokojowych, mianowicie określa się go mianem Mojżeszowa Kołyska. Co ciekawe, z kołyski, w którą układa się kwiatostan tej rośliny, maleńki biały kwiat wysuwa się jedynie na kilka godzin, a później dla bezpieczeństwa chowa się w jej wnętrzu!

Czym jest reo meksykańskie i jak ten kwiat uprawiać?

Reo pochodzi z Meksyku i w związku z tym jest jako roślina przyzwyczajone do klimatu wyjątkowo gorącego i suchego. Brak wody i walka z trudnymi warunkami uczyniła ten kwiat wyjątkowo odpornym, co w europejskich warunkach sprawia, że jest chętnie wybierany na domowe parapety. Nie trzeba go podlewać często, a jeśli do czasu do czasu się o tym zapomni, to roślina nie uschnie, tylko nadal będzie wyglądać doskonale.

Znakiem rozpoznawczym reo, poza charakterystyczną kołyską kwiatostanu są również jego długie liście. Z wierzchu zielone i lekko błyszczące, a od dołu mocno purpurowe (odmiana Tricolor). Bardzo często purpura dolnych liści miesza się z zielenią, wpadając również w kolory różowe, co sprawia, że wizualnie robi ona duże wrażenie. Ciekawymi odmianami są też Vittata (żółto-kremowa) i Sitar Gold (zielono-żółta). Cała roślina osiąga w polskich warunkach maksymalnie 30 cm wysokości, więc jest wprost stworzona do uprawy na parapecie. Cieszy oko o każdej porze roku.

Optymalne warunki dla meksykańskiego reo:

  • Stanowiska mocno nasłonecznione, ciepłe. Kwiat świetnie znosi upały.
  • Zimą miejsca nasłonecznione, ale mogą mieć niższe temperatury np. 18-20 stopni. Przyjmuje się, że minimalna temperatura, w jakiej można trzymać ten kwiat bez obawy o jego uschnięcie czy zwiędnięcie to dwanaście stopni Celsjusza.
  • Przy przesadzaniu i rozsadzaniu kwiatu, najlepiej jest to robić wczesną wiosną, wybierając jako podkład podłoże uniwersalne, koniecznie o lekko kwaśnym odczynie. Dobrze jest zadbać też o odpowiedni drenaż na dnie doniczki.
  • Latem warto wystawić reo na balkon, ale należy uważać, żeby w razie deszczu nie padała na niego woda. Jej nadmiar zaszkodzi roślinie bardziej niż susza.

Warto wiedzieć, że reo jest jednym z tych kwiatów, które idealnie sprawdzą się w mieszkaniach osób wrażliwych, oraz tam, gdzie przebywają zwierzęta domowe. Roślina w żaden sposób nie jest trująca i nie zagraża zdrowiu ani człowieka, ani jego domowych pupili.