Rosław Szaybo – twórca okładek płyt największych gwiazd

Rosław Szaybo zaliczany jest do artystów z tzw. Polskiej Szkoły Plakatu. Z jego talentu korzystali m.in. Elton John, Leonard Cohen, Bob Marley, Carlos Santana, Miles Davis, duet Simon&Garfunkel, Krzysztof Komeda oraz Czesław Niemen. To on zaprojektował jedną z najsłynniejszych okładek w historii heavy metalu — BritishBritish Steel Judas Priest. W jegoo portfolio znajduje się także słynną okładkę do płyty Komedy Astigmatic, okładkę debiutanckiego albumu zespołu The Clash, a także oprawę graficzną do płyty Leonarda Cohena Live Songs z 1973 roku.

Rosław Szaybo — życiorys

Rosław Szaybo urodził się 13 sierpnia 1933 roku w Poznaniu. Plakacista, fotografik, projektant okładek płyt i książek. Absolwent wydziału malarstwa ASP w Warszawie, pracowni plakatu Henryka Tomaszewskiego i malarstwa Wojciecha Fangora.

W 1966 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie pracował jako niezależny projektant. W latach 1972-1988 był dyrektorem artystycznym w firmie fonograficznej CBS Records Great Britain, gdzie zaprojektował kilka tysięcy okładek płyt m.in. dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest, Santany, Janis Joplin, Johna Williamsa czy Czesława Niemena. W tym czasie projektował też plakaty dla angielskich teatrów — zaprojektował m.in. logo legendarnej serii płytowej Polish Jazz. Odpowiadał nawet za plakat do jednego z filmów o Jamesie Bondzie, który zachwycił Seana Connery’ego. Niestety nie został użyty, gdyż za bardzo odchodził od kanonu serii.

W latach 1993–2014 prowadził pracownię fotografii na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1994 do 1996 roku był kierownikiem artystycznym Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. Przez kilka miesięcy prowadził też razem z żoną Alicją Michalską-Szaybo program kulinarny pt. Smakosze i rozkosze, dla telewizji Polsat.

W 2018 roku razem z Natalią Maczek zaprojektował serię ubrań dla polskiej marki streetwearowej MISBHV.

Rosław Szaybo zmarł 21 maja 2019 roku w swoim domu w Warszawie. Chorował na raka płuc. Miał 85 lat.

Rosław Szaybo — nagrody i wystawy

Lista nagród i wyróżnień przyznanych Rosława Szaybo jest bardzo długa. Artysta otrzymał m.in. nagrodę Szpilek za rysunek satyryczny (1959), nagrody w konkursach Music Week oraz New Musical Express za najlepszą okładkę płytową, nagrodę na XIV Biennale Plakatu Fotograficznego w Płocku (2007).

Wystawy indywidualne jego prac miały miejsce m.in. w Londynie (1977, 1987, 1988), Poznaniu (1981), Warszawie (1988, 2001, 2003), Stirling (1989), Budapeszcie (1989), Ostrowie Wielkopolskim (1992), Sztokholmie (1994), Lublinie (2000).

W 2013 roku warszawska Kordegarda pokazała dorobek Rosława Szaybo i Stanisława Zagórskiego (polski grafik, który również osiągnął sukces w Stanach Zjednoczonych). Ich studencka przyjaźń zaowocowała m.in. wspólnymi plakatami jak 100 lat Państwa Polskiego czy Po ich stronie stoja potężne siły.