Sansevieria Zeylanica rośliną ze stali

Pielęgnacja domowych roślin wyzwala w nas mnóstwo pozytywnych emocji. Często troszcząc się o kwiat czujemy się spokojniejsi, cieszymy się, kiedy ten rozkwita, a przede wszystkim czerpiemy korzyści z dobrego wpływu roślin na nasze samopoczucie i zdrowie. Jeśli nie masz zbyt dobrej ręki do kwiatów i wszystkie więdną, gdy tylko na nie popatrzysz to koniecznie powinieneś poznać sukulent, jakim jest sansevieria zeylanica. Dlaczego warto ją uprawiać i w jakim wnętrzu sprawdzi się najlepiej? 

Sansevieria Zeylanica minimalizm zamknięty w doniczce 

Sansevieria Zeylanica cechuje się ogromną odpornością na zaniedbania. Ten typ rośliny z łatwością wybaczy Ci tygodnie bez wody i pozostawianie na pełnym słońcu. Do prawidłowej pielęgnacji wystarczy słoneczne stanowisko i łyk wody co tydzień lub dwa. Ze względu na swój wygląd sansewieria stanowiła ulubioną ozdobę parapetów w domach, pochodzących z lat 80 i 90. Obecnie zdaje się być rośliną wymarzoną, która wdzięcznie dopełni wnętrze salonu, jadalni czy sypialni. 

Sansevieria posiada mieczowate, długie liście o zabarwieniu zielonym, srebrzystym i ciemnozielonym, które dumnie wybijają się z donicy. Przyglądając się bliżej temu kwiatowi mamy wrażenie, jakbyśmy na chwilę przenieśli się w odległe zakątki Afryki, z których sukulent pochodzi. Dzięki swoim właściwościom sansevieria rewelacyjnie oczyszcza powietrze ze szkodliwych dla człowieka toksyn, a także produkuje niezbędny do życia tlen. 

Jak pielęgnować sansevierię? 

Ta roślina, mianowana kwiatem z żelaza, nie ma zbyt wielu wymagań dotyczących pielęgnacji. Nie oznacza to jednak, że nie da się jej zniszczyć! Jako roślina, pochodząca z równikowych i zwrotnikowych klimatów, doskonale radzi sobie z wysokimi temperaturami, jeżeli jednak w jej otoczeniu termometr wskaże mniej niż 10 stopni, wówczas może ona zmarnieć. Podobnie jest z dostępem słońca – przy zbyt małej ilości promieni słonecznych, docierających do jej liści, sansewieria zblednie i obumrze. 

Wielu specjalistów rekomenduje przesadzanie tego sukulentu do specjalnego podłoża dla kaktusów, jednak w rzeczywistości wystarczy jej porządna porcja uniwersalnej ziemi do kwiatów. Sansewieria jest bardzo wdzięcznym kwiatem, który z całą pewnością dopełni każde wnętrze. Dzięki swojemu urokowi jest bardzo często stosowana w urzędach, galeriach handlowych, restauracjach i innych pomieszczeniach użytku publicznego. Jeżeli uważasz, że nigdy nie zostaniesz specjalistą od kwiatów to spróbuj podarować temu skromnemu sukulentowi nowy dom. Kto wie? Może tak właśnie zacznie się Twoja przygoda z ogrodnictwem?