Sansewieria odmiany możliwe do domowej pielęgnacji

Sansewieria niejedno ma imię. Ze względu na swoją wytrzymałość jest polecana osobom, które od wielu lat zajmują się roślinami, jak również tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją zieloną przygodę. Do długiego i szczęśliwego życia wystarcza jej rzadkie podlewanie, odpowiednia dawka słońca i temperatura, wynosząca ponad 10 stopni. Przyglądając się roślinom w sklepach ogrodniczych możemy zauważyć wiele odmian tej rośliny. Czym się od siebie różnią i które najlepiej będą pasować do naszych wnętrz? Przekonajmy się wspólnie. 

Sansewieria odmiany 

Wężownica, język teściowej czy też sansewieria to sukulent, który bez trudu wytrzyma nawet kilka tygodni bez wody. Rośliny pochodzące z tej grupy bardzo często wytwarzają długie, sztywne, mieczowate liście – podobnie jest także w przypadku sansewierii. Od ich ubarwienia liści zależy wybrana odmiana. Do najbardziej popularnego i najczęściej spotykanego gatunku zaliczamy sansewierie gwinejską. Ta roślina charakteryzuje się ciemnozielonymi liśćmi, posiadającymi nieregularne paski. Sansewieria z tej odmiany dorasta do około 1 metra wysokości, dojrzałe okazy, które nie są zbyt często podlewane, oczarowują swoich właścicieli drobnymi kwiatami niezależnie od pory roku. 

Inną odmianą, zasługującą na wyróżnienie jest Black Gold, która dorasta do 60 cm wysokości. jej liście charakteryzują się spłaszczeniem i pofalowaniem, Sansewieria odmiany Black Gold cechuje się także nieco ciemniejszą kolorystką liści, niż w przypadku popularnej i podstawowej wersji tej rośliny. Do innych rodzajów sansewierii zaliczamy także: 

  • Black Coral – posiadający ciemnozielone i szarozielone pasy na liściach; 
  • Black Robusta – wyglądający podobnie jak Black Coral, jednak osiągający znacznie mniejsze rozmiary – ich wysokość wynosi 30 cm; 
  • Gigantea – cechujący się zielonymi liśćmi, pełnymi wzorów, o żółtych obwódkach; 
  • Golden Hahnii – odmiana charakteryzująca się jasnozielonymi liśćmi, posiadającymi ciemnożółte brzegi i marmurkowe zielone wzory; 
  • Hahnii – roślina podobna do Golden Hahnii, jednak o zdecydowanie mniejszych rozmiarach. Ich maksymalny wzrost wynosi 15 cm; 
  • Laurentii – posiada ciemnozielone liście z ciemnymi, poprzecznymi pasami, ponadto liście posiadają złotą obwódkę. Laurentii dorasta do 1,2 metra wysokości. 

Sansewieria posiada wiele odmian, które z powodzeniem można umieścić w swoim domu. Jako roślina oczyszczająca powietrze jest szczególnie zalecana w sypialniach, a także salonach. Doskonale dopełnia wnętrze, a odpowiednia odmiana może także przyczynić się do rozjaśnienia pomieszczenia.