Sansewieria uprawa i rozmnażanie – co należy o tym wiedzieć?

Sansewieria uprawa i rozmnażanie to temat, którym powinien znaleźć się każdy hodowca tych roślin. Jest to roślina doniczkowa, która tworzy mieczowate oraz także ciemnozielone liście z paskami poprzecznymi. Okazuje się, że uprawa jest bardzo łatwa. Ta roślina bardzo dobrze znosi różnego rodzaju zaniedbania, dlatego też polecana jest do biurowych pomieszczeń oraz wszędzie tam, gdzie doniczkowym kwiatom nie można poświęcić stosunkowo dużo czasu. Zobaczmy jak dbać o wężownicę?

Jak wygląda ta roślina?

Sansewieria jest nazywana również językiem teściowej czy też wężownicą. Nazwa wężownica oraz język teściowej nawiązują bezpośrednio do wyglądu tejże rośliny. Sansewieria pochodzi ze słonecznych oraz suchych stepów zwrotnikowe Afryki. Jest bardzo odporna na przesuszenie oraz także lubi naprawdę bardzo dużo słońca. W doniczkowej uprawie w zasadzie nie pojawiają nigdy na niej szkodniki.

Wężownica tworzy podziemie pełzające kłącza, z których wyrastają sztywne, mięsiste oraz także mieczowate liście o bardzo ostrych zakończeniach. Liście sansewierii dorastać mogą na wysokość do sześćdziesięciu centymetrów. U gatunku tego są one ciemnozielona z jasnymi i poprzecznymi pasami. W doniczkowej uprawie są także spotykane bardzo ciekawe odmiany wężownicy. Sansewieria o nazwie Laurentii ma liście o brzegach żółtych, zaś z kolei u odmiany Craigii liście obrzeżone są na biało. Odmiana Hahnii ma liście o wiele krótsze, zebrane w rozety muszlokształtne. Bardzo ładną odmianą jest także odmiana Golden Hahnii ma dodatkowo na liściach obrzeżenia złotawe. Sansewieria rośnie bardzo wolno, ale w doniczce wytrzymuje naprawdę wiele, wiele lat.

Sansewieria uprawa i rozmnażanie

Sansewieria uprawa i rozmnażanie to bardzo ważny temat. Roślina ta rośnie najlepiej w jasnych miejscach, które są dobrze nasłonecznione. Chociaż sobie poradzi także gdy słońca będzie o wiele mniej. Przy nasłonecznieniu bardzo silnym na liściach tworzyć się mogą pewne poparzenia, pod postacią dużych plam białych o brzegach, które są wyraźnie ograniczone od tkanki zdrowej. W miejscu plam tkanka zapada się oraz staje papierowata.

Jednak pamiętajmy, że w naszym klimacie do poparzeń przez słońce niezmiernie rzadko dochodzi. Gdy sansewieria stoi w miejscu za bardzo cienistym, rysunek na jej liściach nie jest już tak dobrze widoczny, stają się one zielone w sposób równomierny. Wówczas należy ją przestawić bliżej okna czy też do pokoju, który będzie lepiej oświetlony.

Na pewno poradzimy sobie z jej uprawą, jak i także z jej rozmnażaniem. Jest to akurat mało skomplikowane.