Sansewieria/wężownica – jej właściwości, odmiany i uprawa

Sansewieria/wężownica jest nazywana także żelazną rośliną. Jest to miano w pełni zasłużone. Musimy bowiem zaniedbać wyjątkowo, aby uszkodzić tę roślinę. Z tego właśnie powodu poleca się tę roślinę osobom, które mają bardzo mało czasu na opiekę nad roślinami, często wyjeżdżają czy też po prostu są zapominalskie. Sansewieria to nie tylko wężownica, ale także jest nazywana językami czy też szablami teściowej. Pasuje szczególnie do minimalistycznych oraz nowoczesnych aranżacji, ale także bez problemu się odnajdzie w innych wnętrzach. Jest wiecznie zielona, intrygująca, a do tego elegancka. Do szeregu zalet możemy również dopisać zdrowotne właściwości.

Jak wygląda ta roślina?

Sansewieria/wężownica pochodzi z terenów równikowej oraz południowej Afryki, Azji, jak i także Półwyspu Arabskiego. Jej nazwa łacińska ma wręcz korzenie arystokratyczne, ponieważ nada została na cześć księcia San Severo we Włoszech. Ta roślina rośnie w bardzo trudnych warunkach. Najczęściej występuje na kamienistych oraz suchych zboczach. Do rodzaju sansewierii należą chociażby rośliny sucholubne czy też sukulenty. Jest to w sumie aż siedemdziesiąt gatunków. Posiadają one proste, grube oraz mocno zielone liście. Są czasami cętkowane czy też zabarwione na brzegach na kolor żółty. Zależnie od gatunku są one cylindryczne czy też płaskie, czasem tworzą rozety niewysokie. W naturalnych warunkach wężownica zakwita kwiatami żółtozielonymi, z których zawiązuje się jagody w czerwonym kolorze wypełnione nasionami.

Sansewieria/wężownica i jej odmiany

Najpopularniejsza zdecydowanie jest sansewieria gwinejska. Posiada ona długie, płaskie oraz ostro zakończone liście o kształcie mieczy. Ich brzegi są często zabarwione na kolor kremowy czy też żółty. Wśród sansewierii gwinejskich odmianą popularną stanowi odmiana – Laurentii. Jest to wężownica o liściach ciemnozielonych mająca złociste brzegi oraz prążkowane zdobienia. Nieco do niej jest podobna odmiana, którą jest Golden Hahnii. Posiada ona niskie i szerokie liście w kolorze kremowo-żółtych. Są pokryte pasami oliwkowymi. Z karłowatych odmian jeszcze możemy wspomnieć o odmianie o nazwie Hahnii Black. Jest to sansewieria o ciemnozielonych, a nawet prawie czarnych liściach. Liście tworzą bardzo mocno zaokrąglone kępy. Rzadką, ale jakże cenioną odmianą jest sansewiera pełnowymiarowa w tymże kolorze zwana Black Dragon. Mało znana, chociaż jest bardzo dekoracyjna to odmiana o nazwie Moonlight. Ma ona szerokie oraz srebrzysto-białe liście z wąskimi oraz ciemnymi paskami wokół samego brzegu. Dla osób, które lubią zielone soczyście liście świetnie się sprawdzi odmiana Honey Boney.