Gdzie wyrzucić filtr do wody – dlaczego to ważne?
Coraz więcej osób korzysta z dzbanków filtrujących wodę lub systemów filtrujących montowanych w kranach. Zdrowa i czysta woda to standard, którego oczekujemy w codziennym życiu. Jednak mało kto zastanawia się, co dzieje się z filtrem po jego zużyciu. Czy można go wrzucić do śmieci zmieszanych? Czy nadaje się do recyklingu? Odpowiednia utylizacja filtrów do wody ma nie tylko znaczenie ekologiczne, ale często również wpływa na obowiązujące przepisy dotyczące gospodarki odpadami.
Z czego składa się filtr do wody?
Aby prawidłowo zutylizować filtr, warto najpierw zrozumieć, z czego się on składa. Typowy filtr – taki jak ten stosowany w dzbankach filtrujących – zawiera kilka kluczowych komponentów:
- Obudowa z tworzywa sztucznego: najczęściej wykonana z plastiku PET lub PP, przeznaczonego do kontaktu z wodą pitną.
- Węgiel aktywny: otrzymywany zwykle z łupin orzecha kokosowego, pochłania chlor, pestycydy i metale ciężkie.
- Żywica jonowymienna: odpowiada za redukcję twardości wody, zamienia jony wapnia i magnezu na bezpieczniejsze jony sodu.
Każdy z tych elementów może podlegać osobnemu procesowi utylizacji – lub nie nadawać się do recyklingu w domowych warunkach.
Filtry do wody a odpady zmieszane – czy to dobry wybór?
Najczęściej filtry trafiają niestety do kontenerów na odpady zmieszane. To najprostszy, ale niekoniecznie właściwy wybór. Powodem jest brak łatwego dostępu do punktów recyklingu tych produktów oraz trudność w ich rozdzieleniu na poszczególne materiały.
O ile obudowa z plastiku mogłaby nadawać się do recyklingu, to zawartość filtra, taka jak węgiel aktywny czy żywica, nie jest łatwa do oddzielenia w warunkach domowych. Dlatego większość gmin zaleca przewidzieć filtr jako odpad resztkowy.
Czy filtry Brita i innych producentów można oddać do recyklingu?
Czołowi producenci tacy jak Brita, Dafi czy Aquaphor coraz częściej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom ekologicznych konsumentów. Marka Brita od kilku lat prowadzi system recyklingu filtrów w wybranych punktach sprzedaży stacjonarnej oraz poprzez wysyłkę pocztową.
Warto więc sprawdzić na stronie producenta, czy oferuje darmowy odbiór zużytych filtrów o ile korzystasz z oryginalnych produktów. W przypadku takich inicjatyw, filtry są rozdzielane przemysłowo – plastik trafia do recyklingu, a materiały filtrujące podlegają specjalistycznej utylizacji.
Jak zutylizować węgiel aktywny z filtra – czy można go wyrzucić osobno?
Węgiel aktywny to substancja naturalna, ale po użyciu nie nadaje się już do ponownego wykorzystania. Nie powinien trafiać do kompostownika ani do pojemnika na bioodpady – zawiera bowiem szkodliwe substancje, które wyłapał z wody.
W warunkach domowych nie ma wygodnego sposobu na oddzielenie węgla od reszty wkładu. Jeśli jednak zdecydujesz się otworzyć filtr ręcznie, zużyty węgiel aktywny najlepiej wyrzucić do śmieci resztkowych (szary lub czarny pojemnik, w zależności od gminy).
Plastikowa obudowa filtra – czy można wrzucić do plastiku?
Czysta plastikowa obudowa, pozbawiona wkładu filtrującego, może potencjalnie trafić do żółtego pojemnika plastik i metale, ale uwaga – dotyczy to tylko sytuacji, gdy dokładnie usunięto zawartość z wnętrza. Jeśli nie masz pewności co do składu, nie rozdzielałeś materiałów lub obudowa jest zabrudzona, wrzuć ją do odpadów zmieszanych.
Niestety wiele filtrów ma zintegrowaną konstrukcję, której nie da się rozłożyć bez uszkodzenia. W takim przypadku plastikowa część również trafi do odpadów resztkowych.
Gdzie oddać filtr do wody – punkty selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK)
W wielu miejscowościach funkcjonują Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK), gdzie można oddać nietypowe odpady. Warto zadzwonić lub sprawdzić stronę internetową lokalnego PSZOK-u i zapytać, czy przyjmują zużyte filtry wody.
Choć obecnie nie wszystkie placówki akceptują takie odpady, sytuacja dynamicznie się zmienia. Wzrasta świadomość ekologiczna, a firmy komunalne coraz częściej przygotowują specjalne pojemniki na filtry z dzbanków i wkłady filtrujące.
Czy można wyrzucić filtr do odpadów elektronicznych?
O ile filtry w dzbankach i podzlewozmywakowych systemach nie są uznawane za sprzęt elektroniczny, to zupełnie inaczej wygląda sytuacja w przypadku filtrów z funkcją elektroniczną – na przykład z wbudowanym wyświetlaczem przypominającym o wymianie wkładu.
Tego typu komponenty, nawet jeśli niewielkie, powinny trafić do pojemników na odpady EE (elektryczne i elektroniczne). Znajdziesz je w sklepach RTV, punktach zbiórki elektrośmieci oraz w wyznaczonych punktach gminnych.
Utylizacja filtrów przemysłowych i osmotycznych – co warto wiedzieć?
Inaczej wygląda sprawa w przypadku dużych systemów – takich jak filtry odwróconej osmozy, filtry w restauracjach, filtracje przemysłowe. Tego typu rozwiązania wymagają już profesjonalnej utylizacji i zazwyczaj firma instalująca system oferuje usługę serwisowania i odbioru zużytych wkładów.
Filtry przemysłowe mogą zawierać metale ciężkie, związki chemiczne i substancje niebezpieczne. Dlatego powinny być traktowane jak odpady niebezpieczne i utylizowane zgodnie z prawem o gospodarce odpadami.
Co z filtrami wielokrotnego użytku – jak ograniczyć odpady?
Z roku na rok przybywa osób, które chcą ograniczyć ilość zużywanych produktów jednorazowego użytku, również w kontekście filtracji wody. Filtry wielokrotnego użytku do dzbanków oraz instalacje z wkładami do regeneracji stają się coraz popularniejsze.
Przykładem są wkłady, które możesz samodzielnie uzupełniać granulatem węglowym lub specjalną żywicą. To sposób zarówno na oszczędność, jak i na zmniejszenie ilości śmieci trafiających na wysypisko.

Radek Stasiak – redaktor portalu MagazynDom.pl. Z pasją pisze o aranżacji wnętrz, stylach dekoracyjnych i funkcjonalnych rozwiązaniach dla domu. Jego teksty łączą wiedzę praktyczną z estetyczną inspiracją, pomagając czytelnikom tworzyć piękne i wygodne przestrzenie do życia.