Segregacja odpadów: gdzie wyrzucić filtr do wody?

W czasach, w których ważne jest dla nas zarówno korzystanie ze zdrowej i odpowiednio oczyszczonej wody, jak i przysłużenie się środowisku poprzez właściwą segregację, dobrze jest wiedzieć gdzie wyrzucić filtr do wody, tak by pozbywając się go nie szkodzić naturze. Co ciekawe, w tym przypadku błąd popełnia się wyjątkowo łatwo!

Gdzie wyrzucić filtr do wody i jak to robić poprawnie?

Jeszcze do niedawna istniała tylko jedna metoda prawidłowego pozbywania się filtrów do dzbanków na wodę. Biorąc pod uwagę fakt, że sama obudowa filtra to plastik, większość osób wyrzucała całość do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Niestety nie jest to dobra metoda, ponieważ wnętrze filtrów składa się z komponentów, które nie powinny znaleźć się w koszu żółtym. Wkład filtra produkuje się z mieszanki żywicy i węgla, zatem zgodnie z ustawą powinno się tę zawartość przesypać do torebki z papieru, a następnie umieścić w kontenerze na odpady zmieszane. Można też wrzucić tę część do odpadów biodegradowalnych, ale wtedy nie powinny być zapakowane w żadną torebkę (wsypujemy luzem). Wkład filtra jest w pełni biodegradowalny, więc nie ma problemów, żeby znalazł się w koszu bio.

Z upływem czasu producenci filtrów zaczęli zastanawiać się nad tym, jak można by je było odzyskać, tak by przynajmniej plastikowe opakowania mogły zostać wykorzystane ponownie. To bardzo ważne, ponieważ plastik rozkłada się przez tysiące lat, więc ponowne jego użycie do tego samego celu miałoby ogromne znaczenie i dla środowiska i dla niższych kosztów produkcji filtrów. Dziś, czołowi producenci filtrów do wody m.in. Brita i Dafi umożliwiają wyrzucenie ich filtrów do specjalnych pojemników selektywnego odbioru. Umieszczając tam filtry mamy pewność tego, że zużyty wkład zostanie przez firmy oddzielony od plastiku, a sam opakowanie (plastik), po odpowiednim oczyszczeniu znów będzie mogło trafić do obiegu, bez konieczności wytwarzania nowego.

Oczywiście, nadal możemy ręcznie oddzielać plastik obudowy od wkładu, tak jak w przykładzie pierwszym, ale byłoby o wiele lepiej, gdybyśmy korzystali z pojemników do zbiórki zużytych filtrów. Trafiają one wtedy prosto do producenta, które zajmuje się ich oczyszczeniem i ponownym wdrożeniem w swoich produktach, a nie do firm recyklingowym przetwarzających takie filtry na inne plastikowe rzeczy.

Warto zauważyć, że z biegiem czasu coraz większa ilość producentów różnych artykułów stara się tak przygotować proces ich wykorzystania i recyklingu, by można było z pełną odpowiedzialnością za środowisko, wykorzystać je ponownie. Bez marnowania plastiku i mnożenia produkcji tego, co na koniec wylądowałoby w oceanach.