Segregacja odpadów: gdzie wyrzucić opakowanie po jajkach?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce rozporządzeniem o prawidłowej segregacji odpadów przed ich wyrzuceniem do kosza, należy uważnie sprawdzać każdy produkt, jakiego zamierzamy się pozbyć. Dotyczy to zarówno rzeczy, które wydają się być oczywiste jeśli chodzi o wrzucenie do jednego z pięciu obowiązujących pojemników, jak i produkty, których w ogóle do nich wrzucać nie można. Od 2017 poza koszami w pięciu kolorach mamy też do dyspozycji selektywne punkty zbiórki odpadów. Do którego z tych opcji wyrzucić opakowania po jajkach i dlaczego nie każdego możemy się pozbyć w taki sam sposób?

Gdzie należy wyrzucić opakowanie po jajkach?

To, do jakiego kosza wyrzucamy opakowania zależy od tego z czego są one zrobione i czy to coś nadaje się do ponownego przetworzenia, czy też nie. Odpowiadając więc na pytanie, gdzie wyrzucić opakowanie po jajkach należy upewnić się z czego zostało ono zrobione i na tej podstawie podjąć decyzję o wyrzuceniu go do pojemnika.

Sprzedawcy jajek pakują je dzisiaj w kilka różnych typów opakowań

  • Kartonowe lub powstałe z kartonowego recyklingu
  • Plastikowe, posiadające na opakowaniu oznaczenie informujące o tym, że jest to plastik lub mieszanka innych tworzyw sztucznych nadających się do przetworzenia
  • Biodegradowalne – w całości wykonane z materiałów, które są przyjazne przyrodzie i szybko się rozkładają.

W pierwszym przypadku, czyli opakowania kartonowe po jajkach – wyrzucamy do niebieskiego worka lub pojemnika przeznaczonego wyłącznie na papier. Tu warto pamiętać, że karton musi być czysty, jeśli jajko przypadkowo nam się w nim rozbiło, warto usunąć resztki jajka tak, żeby do worka trafił wyłącznie oczyszczony kartonik.


W drugim, jak każdy plastik – wrzucamy je do żółtych koszy na metale i tworzywa sztuczne. Takie pozbycie się opakowania po jajkach pozwoli firmom recyklingowym na powtórne ich przetworzenie i odzyskanie, co przysłuży się środowisku. Czasami na pierwszy rzut oka trudno ocenić czy mamy do czynienia z plastikiem czy kartonem, więc dla stuprocentowej pewności sprawdźmy oznaczenie na opakowaniu.

W trzecim przypadku i tu należy zaznaczyć, że jest on bardzo rzadki, bo zdecydowana większość producentów wciąż jeszcze nie wyrabia opakowań biodegradowalnych – wyrzucamy je do brązowego pojemnika na odpady bio.

Każdorazowo, żeby nie popełnić błędu, który potem utrudni firmom przetwarzającym odpady ich pracę, a wcale nie jest ona łatwa, dobrze jest sprawdzić z czego zostało zrobione opakowanie po jajkach i wyrzucić je tylko tam, gdzie znaleźć się powinno.