Segregacja odpadów: gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach?

Prawidłowe pozbywanie się opakowań po przyprawach wcale nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Aktualnie część przypraw umieszczana jest przez producentów w papierowych opakowaniach, w klasycznych plastikach, w folii, w mieszankach różnych tworzyw, ale i w pojemnikach ze szkła. Czy z racji tego, że przyprawy są specyficzne powinno się wyrzucać ich opakowania do jednego miejsca, czy może wszystko zależy od tego, o jakim dokładnie typie opakowania mówimy? Które z nich da się jeszcze przetworzyć, a które nie i jak nad tym wszystkim zapanować?

Segregacja w kuchni: gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach?

Aby znaleźć odpowiedź na pytanie gdzie wyrzucić opakowanie po przyprawach, należy sięgnąć do rodzaju tego opakowania. To właśnie ono decyduje o tym, czy dany „pojemnik” powinien trafić po zużyciu przyprawy do kosza na zmieszane, segregowane, szkła czy może w jeszcze inne miejsce. W szczegółach:

  • Torebki papierowe w całości – po opróżnieniu z przyprawy, wyrzucamy do worka niebieskiego, typowo przeznaczonego na papier. Tu należy się upewnić czy nie są one w środku wyłożone folią!
  • Torebki papierowe z folią od środka – wyrzucamy koniecznie i bez wahania do pojemnika na odpady zmieszane. Takiego połączenia nie da się już racjonalnie przetworzyć, dlatego wybierajmy w tym przypadku czarny kosz na „zmieszane” i nienadające się do segregacji.
  • Torebki w całości foliowe (często spotykane w sprzedaży przypraw np. na bazarach oraz w sprzedaży wagowej) – do pojemnika żółtego na metale i tworzywa sztuczne. Folię w czystej postaci da się odzyskać i przerobić na coś nowego, dlatego możemy ją umieścić właśnie w tym koszu.
  • Szklane opakowania po przyprawach – najlepiej jest umyć i wykorzystać ponownie na inną lub nawet na tę samą przyprawę (na zasadzie jej dosypywania)! Pamiętajmy, że szkło rozkłada się wiele lat, więc jeśli mamy wybór – wyrzucić lub wykorzystać, to zdecydowanie lepsza jest ta druga opcja. Czyste szkło nie będzie trzymać zapachu poprzedniej przyprawy, więc bez problemu możemy w takim pojemniku umieścić inną. Warto tu dodać, że czysty marnotrawstwem byłoby kupowanie przypraw w szklanych pojemnikach, a potem ich wyrzucanie po jednym użyciu.

Dodatkowo, na wielu opakowaniach od różnych produktów znaleźć dziś można specjalne znaczki informujące o tym, do jakiego kosza należy je wyrzucić po opróżnieniu. Warto skorzystać z tej informacji podanej wprost od producenta, bo skutecznie rozwieje ona wszelkie nasze wątpliwości, a śmieci trafią dokładnie tam, gdzie powinny!