Segregacja odpadów: gdzie wyrzucić patelnię?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że prawidłowe pozbycie się patelni jest proste. Widzisz metal jako główne tworzywo składowe, widzisz plastik w rączce – wyrzucasz do kosza na odpady do ponownego przerobienia (metale i tworzywa sztuczne). Czy aby na pewno? Czy każdej patelni można się pozbyć w tak, zdawałoby się oczywisty sposób?

Jaka jest odpowiedź na pytanie o to, gdzie wyrzucić patelnię?

Warto wiedzieć, że patelnia patelni nierówna! Aktualnie na rynku mamy do dyspozycji wiele rodzajów patelni, które wykonane są z bardzo różnych tworzyw. Część z nich nadaje się naturalnie do przetworzenia, ale część wręcz przeciwnie! Żeby nie narazić się na pomyłkę, dobrze jest wiedzieć, jak je rozróżniać.

Nowo sprzedawane produkty segmentu garnków kuchennych mają już na etykietach odpowiednie oznaczenia co do tego, gdzie wyrzucić patelnię czy rondel. Jeśli zachowaliśmy etykietę – jesteśmy „w domu” i możemy wyrzucić zużytą, spaloną czy w inny sposób zniszczoną patelnię tam, gdzie wskazuje adnotacja produktowa. Gorzej jest w sytuacji, gdy takiej etykiety nie ma.

  • Patelnie całkowicie aluminiowe. Zdecydowanie wyrzucamy je do żółtego pojemnika na odpady metalowe i sztuczne. Będzie można je dalej przetworzyć, wiec to wybór jest prosty.
  • Patelnie aluminium/stal + plastik w rączce. Podobnie jak wyżej – rozdzielenie metalu i plastiku jest w tym przypadku łatwe i chociaż nie musimy tego robić sami, możemy swobodnie pozbyć się takiej zużytej patelni do kosza żółtego.
  • Patelnie teflonowe. Te niezwykle dziś popularne patelnie nie nadają się do przetworzenia! Są one skonstruowane w różnych rodzajów materiałów, ale spojono je ze sobą na tyle mocno, że w procesie recyklingu są nie do odzyskania. Z tego powodu umieszcza się je w czarnym koszu na odpady zmieszane. Wygoda używania patelni teflonowej nie idzie tu w parze z jej dobrym wpływem na środowisko.

Jak widać, nie każdą patelnię wrzucamy od razu do kosza na odpady do dalszego przetworzenia, dlatego przed wyrzuceniem takiego artykułu, dobrze jest upewnić się czy na pewno wybraliśmy dla niego właściwy pojemnik. Taka przemyślana segregacja pozwoli nam szybciej zapamiętać co i jak, a do tego dzielić odpady na miejsca, w których rzeczywiście powinny się one znaleźć. W Polsce nie ma jeszcze wprawdzie kar za pozbywanie się artykułów gospodarstwa domowego czy innych śmieci w niewłaściwe miejsca, ale kto wie czy wzorem wielu zachodnich krajów taka opcja nie zostanie kiedyś wprowadzona. Tym bardziej troskę o odpowiednią segregację warto zacząć już dziś.