Segregacja odpadów nietypowych: gdzie wyrzucić porcelanę?

Prawidłowe przygotowywanie różnych odpadów do wyrzucenia może wydawać się proste, ale gdy w grę wchodzą rzeczy dość nietypowe, wcale nie jest to takie oczywiste. Jeszcze do niedawna porcelana królowała na polskich stołach, ale wraz z pojawieniem się jej tańszych i równie pięknych odpowiedników, nieco zarzuciliśmy kupowanie zastaw stołowych w tym materiale. Tym samym, w momencie gdy przychodzi do wyrzucenia zbitego, porcelanowego naczynia, talerza czy wazy, możemy mieć wyzwanie z tym, gdzie wyrzucić resztki, żeby działać zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Od czego zacząć?

Gdzie wyrzucić porcelanę i o czym pamiętać podczas segregacji?

Kluczem do zrozumienia zasad wyrzucania śmieci jest zwracanie uwagi na materiał, z jakiego dana rzecz została wytworzona. Za każdym razem, gdy mamy w tym względzie jakieś wątpliwości, zadajmy sobie proste pytanie: czy taki materiał można na coś przerobić? Czy jest możliwe jego przetworzenie? Jeśli nie mamy żadnej wiedzy o tej dziedzinie, to warto posiłkować się albo informacji z internetu, w którym znajdziemy dziś niemal wszystko, albo oznaczeniami na samym produkcie.

Dzisiejsi producenci wiedzą, że na etykiecie warto zamieścić informacje o tym, gdzie wyrzucić ich produkt gdy nie jest on nam już potrzebny. W przypadku porcelany problem jest taki, że ciężko jest na niej takie dane zamieścić. Odpowiadając więc na pytanie o to, gdzie wyrzucić porcelanę: do czarnego kosza na odpady zmieszane! To ważne, ponieważ wiele osób wciąż bierze porcelanowe naczynia za coś, co można wrzucić do szkła, a oczywiście oryginalna porcelana nie ma nic wspólnego ze szkłem. Jej specyficzna struktura jest też na tyle wyjątkowa, że nie da się jej np. stopić i ponownie przerobić na porcelanę czy na cokolwiek innego, dlatego nie wyrzucamy jej również do koszy na odpady do dalszego przetworzenia (metale i tworzywa sztuczne). Jedynym sensownym i rekomendowanym miejscem do pozbycia się starej, uszkodzonej lub rozbitej porcelany – jest pojemnik na odpady zmieszane.

Na koniec, warto przypomnieć, że z racji na mnogość produktów, jakie nas dzisiaj otaczają, zupełnie normalnym jest to, że możemy mieć obawy co do tego, czy dobrze wytypowaliśmy pojemnik do ich wyrzucenia. Nie należy się tym przejmować, ale szukać odpowiedzi, dzięki którym nie tylko dobrze wyrzucimy daną rzecz raz, ale i zapamiętamy to na przyszłość. Wsparciem zawsze służą też urzędnicy gminni, którzy mają szczegółowe rozpiski produktów, jakie należy wyrzucać do konkretnych pojemników, więc zawsze warto do nich zadzwonić i rozwiać ewentualne wątpliwości.