Segregacja śmieci: gdzie wyrzucić torebkę po herbacie?

Mogłoby się wydawać, że pozbycie się torebki po herbacie nie wymaga specjalnego zastanawiania się nad tym, gdzie ją wyrzucić, ale okazuje się, że jest inaczej! Zgodnie z obowiązującą od 1 lipca 2017 ustawą, każdy domowy odpad musimy być po zużyciu wkładany w odpowiednie miejsce. Pozwala to na lepsze zarządzanie gospodarką śmieciową i prostszy recykling dla firm, które się nim zajmują. Tzw. WSSO czyli Wspólny System Segregacji Odpadów obowiązuje na terenie całej Polski i należy go przestrzegać nawet w tak drobnej rzeczy, jaką są saszetki po herbacie.

Gdzie wyrzucić torebkę po herbacie?

Odpowiadając na to pytanie, podobnie zresztą, jak w przypadku każdego innego produktu czy opakowania, należy zastanowić się nad tym, czy dana rzecz nadaje się do ponownego przetworzenia, czy też nie? Czy można z niej zrobić nowy produkt, czy nie? Oczywiście nie musimy znać odpowiedzi na to pytanie, ale jeśli nie nasuwa się nam ona wprost, dobrze jest upewnić się co do tego np. w internecie. Na stronach Ministerstwa Środowiska, podobnie jak i na witrynach firm przeprowadzających cały proces recyklingu, takie odpowiedzi znajdziemy bez problemu! Każdą taką wątpliwość dobrze jest sprawdzić i zapamiętać rozwiązanie na przyszłość.

Gdzie zatem wyrzucić torebkę po herbacie? Do czarnego pojemnika na tzw. odpady zmieszane! Większość osób może być zaskoczona, myśląc, że taka saszetka powinna trafić do odpadów biodegradowalnych, ale tak nie jest. Same torebki zrobione są z materiałów nienadających się zwykle do recyklingu (chyba że opakowanie producenta sugeruje inaczej i ma wyraźne oznaczenie z odpadami bio!). Zużyta herbata także nie będzie ponownie przetworzona, dlatego właśnie całość powinna trafić do odpadów zmieszanych.

Ciekawostką tu może być fakt, że osoby posiadające własne ogrody i przydomowe kompostowniki często wyrzucają herbatę w torebkach bezpośrednio do kompostowanej ziemi. Może ona w niewielkich ilościach poprawiać jakoś gruntu podkładanego później pod warzywa, ale w nadmiarze również nie powinno się tego robić. Tak czy inaczej, jeśli nie mamy ogrodu, ani kompostownika to torebki po herbacie najlepiej wrzucać tam, gdzie zgodnie z ustawą jest ich miejsce, czyli prosto do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Dobrym pomysłem jest też naklejenie na taki pojemnik kartki z wypisaną listą rzeczy, jakie można do niego wrzucać, tak, żeby na przyszłość nie musieć znowu szukać odpowiedzi na podobne pytanie. Ułatwianie sobie skomplikowanego czasem procesu segregacji odpadów jest zawsze wskazane!