Segregacja śmieci kolory pojemników i zasady ich używania

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, pozbywanie się jakichkolwiek odpadów objęte jest ścisłymi wytycznymi, których nie wolno nam łamać. To właśnie dzięki tym zasadom oraz odpowiedzialnemu segregowaniu i utylizowaniu śmieci, mamy szansę na to, by realnie zmniejszyć ich ilość na całym świecie. Zamiast wyrzucania gdzie popadnie, czy wkładania ich do niewłaściwych miejsc, z których nie da się już z nich niczego zrobić, wyrzucamy je tam, skąd mogą zostać odebrane i przekazane do ponownego przetworzenia. Od czego zacząć naukę prawidłowego oddzielania od siebie różnych odpadów?

Prawidłowa segregacja śmieci – kolory i przeznaczenie pojemników

Absolutną podstawą, która uczy nas tego, jak odpowiednio segregować śmieci, jest wyrzucanie ich do pojemników. Do dyspozycji mamy tu pięć różnych koszy, które dla naszej wygody zostały oznaczone różnymi kolorami.

  1. Pojemnik lub worek niebieski – przeznaczony wyłącznie na papier i wyroby papierowe. Mogą to być gazety, książki, tektura, ulotki papierowe, czy opakowania z kartonu.
  2. Pojemnik zielony – szkło w szeroko pojętej postaci. Butelki po napojach i żywności, szklane opakowania od kosmetyków oraz słoiki. Co ważne, nie umieszcza się tutaj ceramiki, zniczy, szkła żaroodpornego ani pod żadnym pozorem żarówek, świetlówek czy reflektorów!
  3. Pojemnik brązowy – to miejsce na odpady biodegradowalne, czyli takie, które są pochodzenia naturalnego i same szybko rozkładają się w naturze. Odpadki warzywne, owocowe, gałęzie drzew, skoszona trawa, trociny itd. Ten kosz nie służy jednak do wyrzucania ziemi, kamieni ani np. popiołu.
  4. Pojemnik żółty – bardzo ważny, bo to z niego odzyskuje się przetwarza większość rzeczy. Przeznaczony wyłącznie na metale, plastiki, tworzywa sztuczne. Wrzucimy tu worki foliowe, puszki po żywności, folię aluminiową, kartony po mleku oraz nakrętki i kapsle. Uwaga: nie umieszczamy tu opakowań po lekach ani akumulatorów!
  5. Pojemnik czarny – miejsce na wszystko to, czego nie udało się nam wrzucić do w/w koszy, co nie jest odpadem niebezpiecznym i czego nie można oddać do punktów zbiórki odpadów.

Dodatkowo, w kategorii segregacja śmieci kolory i prawidłowy recykling, pamiętam o tym, że produkty, których nie możemy znaleźć na liście żadnego z w/w koszy, wyrzucamy do punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów. Możemy je znaleźć na terenie swojej gminy, która poinformuje nas, gdzie one się znajdują oraz np. w galeriach handlowych, aptekach, sklepach AGD i RTV – w zależności od tego, czy chcemy się pozbyć baterii, żarówek, płyt CD czy np. przeterminowanych leków.