Skuteczne metody na to jak wyczyścić srebro

Czyszczenie domowego srebra, od biżuterii, przez gadżety zdobione tym szlachetnym metalem, aż po sztućce, wymaga zastosowania nie tylko odpowiedniej techniki, ale i materiałów. Co można do tego wykorzystać i które patenty sprawdzą się najlepiej?

Jak wyczyścić srebro? Metody

Pierwszą, bardzo skuteczną opcją czyszczenie produktów ze srebra jest wykorzystanie do tego specjalistycznych preparatów. Nie należą one wprawdzie do najtańszych, ale stanowią sprawdzoną metodę i nie wymagają szykowania w warunkach domowych żadnych „cud mikstur”. Jednocześnie środki do srebra można swobodnie zastąpić mieszankami znanych i popularnych produktów, więc naprawdę nie trzeba wydawać na nie pieniędzy, jeśli posiadamy w domu kilka podstawowych rzeczy.

Domowe metody jak wyczyścić srebro

  • HIT: Gęsta pasta zrobiona z wody oraz sody oczyszczonej (soda ma wybitne właściwości czyszczące, a przy tym nie uszkadza produktów). Stworzoną tak zawiesinę nakładamy na srebro i czyścimy za pomocą miękkiej ściereczki. Wszystkie osady powinni zniknąć już po kilkunastu sekundach, łącznie z tymi głębokimi.
  • Pasta do zębów – nakładamy na gąbkę (miękką, nie drapak!) i delikatnie czyścimy. Usuniemy w ten sposób wierzchnie zabrudzenia, ale nie te bardzo głębokie.
  • Coca-cola – nieśmiertelna metoda czyszczenia srebra jedynie lekko przybrudzonego. Zanurzamy w płynie przedmiot na około 10-15 minut, jego wygląd ładnie się odświeży. Nie zadziała na mocne pociemnienie srebrnej warstwy!
  • Polerowanie płynem do szyb – niektórzy chwalą ten sposób, ale tak naprawdę działa on jedynie na połysk srebra, przywracając mu wręcz dawny blask, ale nie usuwa zabrudzeń z np. długo nieużywanych sztućców.
  • Patent na folię aluminiową – srebrną biżuterię lub sztućce układamy na folii, a potem polewamy mieszanką z połowy szklanki sody i połowy szklanki wody (musi być wrząca!). Zabrudzenia na srebrze znikną w tym przypadku bez szorowania, ale trzeba poczekać przynajmniej kilkanaście minut.
    Proszek do prania w gorącej wodzie – do miski z takim roztworem wkładamy czyszczone akcesoria, zostawiamy na około 10 minut, a później przeczyszczamy miękką tkaniną. Opcja daje dobre efekty, ale tu podkreślmy, że nie wolno szorować srebra suchym proszkiem – to może spowodować uszkodzenia i rysy.

Uwaga: niektórzy do czyszczenia używają standardowej pasty polerskiej, ale trzeba pamiętać, że choć świetnie radzi sobie ona z ciemnym nalotem na srebrze, to niestety ściera również sporą część wierzchniej warstwy srebra! Jeśli chcemy tego uniknąć – lepiej skorzystajmy z innego rozwiązania.