Sofy i narożniki – na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Salon pozbawiony zachęcającej do relaksu sofy? Raczej trudno to sobie wyobrazić. Wygodna, piękna oraz mieszcząca wszystkich domowników i przyjaciół kanapa to wnętrzarskie marzenie wielu osób. Ty również szukasz idealnego mebla do salonu? W takim razie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co wziąć pod uwagę, wybierając sofy i narożniki!

Sofy i narożniki a ich funkcje

Aranżując wnętrze, łatwo skupić się wyłącznie na designie danego elementu wyposażenia. Szczególnie jeśli należy się do osób, które w naturalny dla siebie sposób koncentrują się na tym, co estetyczne, a nie funkcjonalne. Sofy i narożniki nie są jednak dekoracyjnymi dodatkami, ważne jest ich praktyczne zastosowanie. Dlatego przed zakupem wymarzonego mebla odpowiedz na pytania:

  • Ile osób będzie na co dzień korzystać z sofy?
  • W jaki sposób mebel będzie najczęściej wykorzystywany – czytanie, oglądanie TV, drzemka popołudniowa?
  • Czy sofa ma służyć również do spania?

Pamiętaj też, że często inne wymagania dotyczące kanapy mają osoby starsze, a inne rodziny z dziećmi. Młodsi użytkownicy mebla wolą jego wersję z głębokim, miękkim i zapadającym się podczas siadania oparciem, zaś starsi – modele, z których wstaną szybko i bez wysiłku. Określ również, czy sofa ma nadawać się do spania na co dzień, czy może jedynie raz na jakiś czas podczas odwiedzin gości.

Zdarza się, że kanapa ma przede wszystkim odgrywać rolę reprezentacyjną w luksusowo urządzonym apartamencie. Wówczas można skupić się na wyborze modelu o niebanalnym kształcie i zachwycającej kolorystyce.

Materiał sofy

Wybór materiału, którym obito sofę, zależy od sposobu i częstotliwości korzystania z mebla. Inne pokrycie sprawdzi się wówczas, gdy Ty lub Twoi goście mają małe dzieci, inne zaś – jeśli zależy Ci na ekskluzywnym designie.

Kanapa może mieć obicie z tkaniny bądź syntetycznej lub naturalnej skóry. Tkaniny cechują się zazwyczaj przyjemniejszym dotykiem i gwarantują większą wygodę w trakcie upałów. Nie przyklejają się bowiem niekomfortowo do ciała. Skóra natomiast wygląda elegancko, jest niepodatna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu.

Jeśli zależy Ci na miękkim w dotyku i stylowym materiale, polecamy welurową sofę. Będzie ona pięknie prezentować się we wnętrzach w stylu glamour, nowojorskim, modern classic, vintage, tropikalnym, boho i nowoczesnym.

Wymiary wnętrza i umiejscowienie sofy

Wybierając sofę, nie zapomnij o dostosowaniu jej wielkości do metrażu danego wnętrza oraz innych znajdujących się w nim mebli. W ofercie sklepów znajdziesz zarówno kanapy przeznaczone dla dwóch osób, jak i trzech, czterech, a nawet dziewięciu. Interesująco prezentują się też modele narożne. W przypadku niewielkiego salonu dobrym wyborem będzie dwuosobowa kanapa i fotel lub mały narożnik pozbawiony z jednej strony podłokietnika i dzięki temu zajmujący mniej miejsca.

Sofa może stanowić centralny punkt salonu, jednak nie powinna przytłaczać przestrzeni swoją wielkością. Nie musisz też ustawiać jej przy ścianie. Sofy i narożniki doskonale wyglądają w oddaleniu od niej, nawet na środku wnętrza. Za kanapą możesz ustawić konsolę z książkami i bukietem kwiatów.

Mamy nadzieję, że nasze rady ułatwią Ci wybór idealnej sofy i w Twoim salonie wkrótce pojawi się kanapa, która będzie służyła przez długie lata!