Sprawdzone pomysły na kuchnie industrialne – od czego zacząć?

Urządzenie wspaniałej kuchni inspirowanej stylem industrialnym wymaga sporo uwagi, ale i samo w sobie może stanowić świetną zabawę! Tego rodzaju wykończenia wnętrz są dzisiaj bardzo popularne, więc zarówno na stronach blogerów wnętrzarskich, architektów, dekoratorów, jak i w samych sklepach meblowych znaleźć można mnóstwo wskazówek co do tego, od czego zacząć? Na początek, zanim w ogóle pomyślimy o doborze mebli – kilka ważnych podstaw, czyli główne zasady stylu i dopasowanie do niego wyglądu kuchni.

Jak wyglądają kuchnie industrialne?

Zgodnie z wytycznymi aranżacji tego stylu, kuchnie industrialne powinny wyróżniać się kilkoma kluczowymi kwestiami wizualnymi. Na każdym etapie ich urządzania, meblowania czy dekorowania należy pamiętać o tym, skąd ten styl się wywodzi i zadawać sobie pytanie, czy upatrzony mebel rzeczywiście dobrze się w niego wpisuje.

Ważne podstawy: minimalizm formy, masywność, niezagracona przestrzeń, surowość i ogólne wrażenie chłodu, które można z czasem przełamać cieplejszymi dodatkami.

Sam styl industrialny wywodzi się z czasów, gdy podczas wielkiej recesji w USA, tysiące fabryk i zakładów przemysłowych bankrutowało, a ich pracownicy w pośpiechu opuszczali nieruchomości. Pozostawały one puste, zionące ogromem niewykorzystanej przestrzeni, pełne masywnych regałów, solidnych, drewnianych mebli i wszechobecnej stali. Wybierając więc meble do kuchni aranżowanej na tę nutę, zawsze zastanawiajmy się, czy wybrany mebel pachnie klimatem poprzemysłowym, fabrycznym, urzeka prostotą, jest solidny, masywny i widać, że mógłby służyć przez wiele lat.

Kuchnia industrialna to wszystkie te meble i kolory, które sprawiają wrażenie surowej elegancji, ale uwaga – całkowicie pozbawionej blichtru, przepychu i niepotrzebnych zdobień! Tego w industrialnych wnętrzach nie ma. Zamiast nadmiaru, królują proste bryły, geometryczne stoły, długie ławy, drewniane krzesła ze stalowymi nogami oraz oświetlenie proste, ale wyraziste. Lampy z kloszami w formie niezabudowanej, gładkie fronty szafek, funkcjonalne uchwyty, dużo drewna i stali (czarnej, lakierowanej matowo, bez połysku).

W industrialnej kuchni warto też zadbać o dużą ilość dziennego światła – jasne okna, ale bez firan, czy innych dekoracji. Przestrzeń i dzienne światło są bardzo ważne, dlatego nie można zapominać o tym, by już na etapie planowania takiej kuchni, zdecydowanie je uwzględnić. Harmonia między stylowym wyposażeniem, a jego czystą funkcjonalnością podaną w nowoczesnym wyglądzie, są tutaj najważniejsze!