Starzec rowleya w Twoim domu

Niezwykły, zielony sznur pereł swobodnie zwisający z doniczki? To z całą pewnością starzec rowleya. W ostatnich czasach ta skromna roślina cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Swoja popularność może zawdzięczyć niezwykłym liściom, które swoim kształtem przypominają drobne kuleczki. Uważa się, że ta roślina nie sprawia najmniejszych problemów w uprawie, jednak w rzeczywistości już po krótkim czasie przebywania w domowych warunkach może okazać się, że niezwykłe koraliki o zielonej barwie tracą swój kolor i wygląd. Od czego zależy ta zmiana i jak się tego ustrzec? 

Starzec rowleya – o czym musisz pamiętać? 

Ten ozdobny sukulent pochodzi z Afryki, a jej naturalne środowisko stanowią tereny suche, półpustynne, w których ostre promienie słoneczne nie oszczędzają okrągłych liści, dlatego też kwiat najłatwiej spotkać spotkać w miejscach, gdzie panuje choć odrobina cienia. W naturze starzec rowleya płoży się po ziemi i zakorzenia w każdym miejscu, w którym znajdzie choć niewielki skrawek ziemi. Okrągłe liście, dzięki którym ta roślina jest niezwykle atrakcyjna, mają za zadanie akumulować wodę. Choć to właśnie one zdają się być niezwykłym atutem, to ozdobny starzec może zaskoczyć nas drobnymi, białymi kwiatami o cynamonowo – waniliowym zapachu. Aby móc dostrzec na swoim kwiecie zakwitnięte płatki należy zapewnić mu okres spoczynku w okresie zimowym.

Aby ten niezwykły kwiat mógł czuć się dobrze w naszym mieszkaniu należy zwrócić uwagę na warunki, w których bytuje w środowisku naturalnym. Stworzenie iście afrykańskiego klimatu we własnym zaciszu domowych może stanowić niełatwe wyzwanie, jednak dzięki poniższym radom starzec rowleya może czuć się u nas komfortowo. 

Pierwszym ważnym krokiem, prowadzącym do rozkwitu kwiatu, jest znalezienie mu odpowiedniego stanowiska. Aby tego dokonać należy pamiętać, iż w naturze senecio sowleyanus stale poszukuje cienia. Ustawienie nowego starca na parapecie okna od strony południowej może doprowadzić do poparzenia kulistych liści. Szczególnie narażone na zbyt ostre słońce są młode rośliny, które jeszcze nie posiadają swoich zwisów. 

Podlewanie tego sukulentu stanowi dodatkowe wyzwanie. Zbyt duża ilość wody sprawi, że liście i korzenie w krótkim czasie zgniją, za mała dawka zaś doprowadzi do uschnięcia kwiatu. Aby mieć pewność, że nasze podlewanie odbywa się we właściwym czasie, powinniśmy zwrócić uwagę na podłoże – do czasu dostarczenia kolejnej porcji wody powinno ono być całkowicie suche. Ponadto starzec rowleya uwielbia wilgotne powietrze. Aby móc mu je zapewnić należy pamiętać o regularnym zraszaniu liści.