Stół cateringowy na imprezę w plenerze lub ogrodzie. Na co zwracać uwagę przy kupnie?

Stoły cateringowe to niezastąpiony element każdego przyjęcia, na przykład w ogrodzie czy dużym salonie. Nawet jeśli nie planujemy imprezy z daniami serwowanymi gościom przy stole, lecz szwedzki bufet, również potrzebujemy odpowiedniego miejsca do ustawienia przygotowanych przekąsek.

Stoły cateringowe to niezastąpiony element każdego przyjęcia, na przykład w ogrodzie czy dużym salonie. Nawet jeśli nie planujemy imprezy z daniami serwowanymi gościom przy stole, lecz szwedzki bufet, również potrzebujemy odpowiedniego miejsca do ustawienia przygotowanych przekąsek. 

W obu rolach – i jako mebel na zasiadane przyjęcie, i na ogrodowe standing party – doskonale sprawdzają się właśnie stoły cateringowe. Do wyboru są modele w mniejszych lub większych rozmiarach, składane lub nie, lekkie bądź cięższe i bardzo stabilne, solo czy w zestawie z krzesłami.

Na co zwracać uwagę przy zakupie stołu cateringowego?

Na początek musimy się zastanowić, do jakich celów stół będzie nam potrzebny: czy tylko jako element wyposażenia na imprezy w plenerze, czy też jako często wykorzystywany mebel stojący w ogrodzie na stałe. 

W tym ostatnim przypadku warto postawić na mocny, ciężki stół, który może znajdować się na zewnątrz podczas całego sezonu, a nawet po jego zakończeniu. W tym przypadku opcja składania do małych rozmiarów nie jest tak istotna.

Przy okazji warto się zastanowić, czy wystarczy nam sam stół, czy może wolimy gotowy zestaw z krzesłami. Można rozważyć zakup kompletu, jakim jest drewniany zestaw piwny na stalowym stelażu z dwiema ławkami na trzech nogach dodających im stabilności. Długość stołu to 170 cm, a maksymalne obciążenie ławki to to 300 kg. Jest to idealne rozwiązanie do imprezowania przy grillu.

Jeśli natomiast interesuje nas mebel mobilny, który możemy składać i rozkładać bez problemu w dowolnym momencie i miejscu, warto spojrzeć na ofertę stołów składanych, które po złożeniu zajmują mało miejsca, wyglądem przypominając walizkę. Warto zwrócić uwagę na to, czy stół wyposażony jest w poręczną rączkę ułatwiającą jego przenoszenie. Istotna jest także waga – lekkie stoły łatwiej rozłożyć i złożyć, natomiast cięższe wnoszą element stabilności – nie tak łatwo go wywrócić, nawet gdy warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. 

Rozmiar stołu cateringowego – jak dopasować do liczby gości?

Jeśli wystarczy nam mały stolik do przekąsek, warto zapoznać się z modelem rozkładanego stolika turystycznego VASCO, którego wymiary to 60x45x55 (dł.x szer. x wys.), a po złożeniu zaledwie 45x30x6,5 cm.

Jeżeli natomiast szukamy większego stołu, bardziej przyda nam się model o wymiarach 80×60 jak CORN lub 120x60cm jak TRIP z trzypoziomową regulacją wysokości i wymiarach po złożeniu 60x60x6,5cm w bieli lub z nadrukowanym wzorem drewna w czerni. 

W trakcie wydarzeń na większą liczbę osób przydatny będzie stół o długości 180cm, na przykład WOODLAND z solidnym, grubym blatem nieblaknącym pod wpływem promieniowania UV. Jeszcze więcej miejsca do zastawienia pysznościami oferuje stół o długości 240cm, m.in. bankietowy, brązowy model RATTAN wykonany z wytrzymałego i odpornego na czynniki atmosferyczne technorattanu.

Stół cateringowy – gdzie postawić w trakcie imprezy?

Kolejne pytanie dotyczy miejsca, w którym chcemy ustawić stół: jeżeli na otwartej przestrzeni, dobrym pomysłem będzie stół szerszy, do którego goście będą mogli sięgać z każdej strony; jeśli natomiast zamierzamy go postawić np. przy ścianie budynku, lepiej sprawdzi się węższy, za to dłuższy stół. 

Kiedy już ustalimy, jaki rozmiar jest dla nas optymalny, pozostaje nam się zastanowić, jaki stół będzie pasował stylem do pozostałego wyposażenia ogrodu.

Po podjęciu ostatecznej decyzji warto dodać do zakupów pokrowiec do stołu, który ochroni go przed deszczem czy spadającymi liśćmi.