W poszukiwaniu oryginalnego i jednocześnie nieprzesadzonego w swej formie stołu do salonu, kuchni czy jadalni, coraz więcej osób decyduje się na mebel wywodzący się z inspiracji industrialnych. Co sprawia, że tego typu stół cieszy się większym uznaniem niż znane z polskich domów klasyki? Powody są dwa. Po pierwsze, nowoczesny wygląd i po drugie, urzekający minimalizm!
Czym wyróżnia się stół industrialny?
Wyobrażenie sobie stołu wykonanego zgodnie ze stylem industrialnym, wymaga od nas sięgnięcia do wspomnień związanych ze starodawnymi fabrykami czy budynkami przemysłowymi. Styl industrialny narodził się wraz z wielką, amerykańską recesją, w czasie której tysiące firm zamykało swoje zakłady, zostawiając w nich wszystko tak, jak stało. Długie, metalowe regały, na których zalegały jeszcze całkiem sprawne urządzenia, masywne stoły na stalowych nogach, drewniane ciągi mebli produkcyjnych, a wszystko to w tle wszędobylskiej pustki przemysłowej. Wielkie przestrzenie, minimum zbędnych rzeczy, masywność, funkcjonalność i połączenie stali oraz drewna.
Prawdziwy stół industrialny to kwintesencja w/w wrażenia. Może być duży, przeznaczony do salonu czy jadalni: w tym przypadku wsparty będzie na solidnych, metalowych nogach lub konstrukcji stalowej, która sprawia wrażenia, jakby była niezwykle ciężka. Do tego, niemal obowiązkowy – drewniany blat. Prosty, mocny, funkcjonalny, bez niepotrzebnych zdobień, rzeźbień czy dekoracji. Funkcjonalność połączona z minimalizmem wyrazu.
Podobnie, jeśli szukać będziemy stołu industrialnego do mniejszych pomieszczeń, np. stolika typowo kawowego, to on również powinien być zaprojektowany z wcześniej wspomnianych elementów. Stalowe nogi (proste lub na krzyż), mocna rama i drewniany blat.
Stoły utrzymane w takim wykonaniu zostawiają domownikom wiele przestrzeni. Nie zajmują miejsca dodatkami, są idealnie geometryczne, ustawne i proste. Świetnie pasują do nich krzesła w podobnym wykonaniu, bez nadmiernego poszukiwania piękna, za to z nowoczesnym minimalizmem, na który patrzy się z prawdziwą przyjemnością.
Co ciekawe, stoły industrialne na tyle mocno weszły dziś do wnętrzarskiego mainstreamu, że wybiera się je nie tylko do dużych pomieszczeń loftowych, przestronnych kamienic czy nowobudowanych apartamentów, ale i do pomieszczeń czysto użytkowych. Dobrze prezentują się w firmach, biurach korporacji, galeriach handlowych i na przemyślanych wizualnie stoiskach np. w czasie różnego rodzaju targów biznesowych czy wystaw. Ich prosty design i powiew nowoczesności pasuje do praktycznie każdej aranżacji!