Stół loft – jak go wybrać do wnętrza w stylu industrialnym?

Aranżacja wnętrz industrialnych opiera się na kilku podstawowych zasadach, które warto znać, zwłaszcza wtedy, gdy wybiera się do nich meble. Dotyczy to zarówno stołów, regałów, blatów, wysp kuchennych, jak i każdego innego elementu, który ma się wpisywać w tę stylistykę. Stoły do takich pomieszczeń dobiera się w zasadzie najprościej, ponieważ można je rozpoznać już na pierwszy rzut oka! Cechuje je skrajny minimalizm, prostota i wrażenie surowości.

Stół loft – opcja klasyczna i rozkładana

Wybierając stół loftowy można zdecydować się na jego opcję klasyczną, czyli o dokładnie takim rozmiarze, jaki chcemy mieć w mieszkaniu, albo na wersję rozkładaną. Ta druga pozwala na większą możliwość dostosowania wielkości tego mebla do sytuacji, w której przyjmujemy w domu większą liczbę gości. Loftowe stoły rozkładane są nieco grubsze w obrębie blatu, tam gdzie schowana jest ich część dodatkowa, ale na pierwszy rzut oka niczym nie różnią się od klasyków, więc warto od razu na starcie przemyśleć zakup takiego modelu.

Główne cechy stołów loftowych:

  • Surowy, chłodny, prosty wygląd – całość stanowi zwykle stalowa rama i idealnie gładki blat wykonany z drewna. Stoły te inspirowane są wyglądem mebli z dawnych, poprzemysłowych fabryk i hal, dlatego ich minimalizm jest tutaj absolutnie najważniejszy.
  • Wykonanie z masywnych, mocnych i bardzo wytrzymałych materiałów. W tym punkcie nie ma miejsca na półśrodki czy dobór kiepskiej jakości produktów. Industrialny znaczy przemysłowo porządny, mający służyć długie lata – dlatego idealnie sprawdza się tutaj stal, aluminium i grube, drewniane blaty.
  • Brak zdobień. Jedyną formą dekoracyjną mogą być w takich stołach przetarcia, charakterystyczne rysy wynikające z ich zużycia, kolor z jednej strony żywy, z drugiej przytłumiony, wyraźne usłojenie. Uciekamy tutaj od wszelkich prób upiększania mebla prze zdobienia, rzeźbienia czy ornamenty – tych elementów absolutnie być nie powinno.

Piękny stół loft to kwintesencja prostoty i mocnego wykonania. Dziś można je zamówić u producentów, którzy realizują je zgodnie ze specyfikacją i potrzebami klientów, ale i kupić w wersjach gotowych, w tysiącach sklepów internetowych. W jednej i drugiej sytuacji będą się one wyróżniały precyzją produkcyjną, wieloletnią trwałością, użyciem do produkcji najlepszych materiałów oraz naturalnym, niewymuszonym wykończeniem. Idealnie wpiszą się w industrialny charakter loftów, apartamentów, mieszkań na poddaszach i w starych kamienicach, które wydają się doskonałe do wprowadzenia w nich tego stylu aranżacji.