Stop chemii, czyli czas na naturalne środki czystości

W czasach coraz większego natężenia chemii, która zdaje się już być wszędzie wokół nas, coraz mocniej skupiamy się na tym, żeby jej nadmiar eliminować. Co ciekawe, można to zrobić nie tylko ograniczając kupowanie żywności do tej uprawianej ekologicznie, ale i stosując w domach możliwie naturalne, nie powstałe na bazie procesów chemicznych, środki czystości. W tym punkcie mamy do dyspozycji znacznie więcej, niż moglibyśmy przypuszczać!

Zrób to sam: naturalne środki czystości

Pierwszą możliwością na pozbycie się z domu chemicznych środków np. do mycia naczyń, sprzątania, czyszczenia mebli czy dezynfekcji, jest ich samodzielne przygotowanie. Tak powstałe, naturalne środki czystości będą nie tylko wydajne i przysłużą się ograniczeniu stosowania chemii, ale i pozwolą nam realnie zaoszczędzić. Ich samodzielne wykonanie jest zdecydowanie tańsze niż zakup gotowych, nasyconych sztucznymi substancjami, płynów, środków do czyszczenia, proszków i kapsułek.

Przygotowanie pierwszych, naturalnych preparatów do czyszczenia warto zacząć od zaopatrzenia się w podstawowe rzeczy do ich produkcji. Będą to: soda oczyszczona albo kalcynowana, ocet spirytusowy (mistrz do czyszczenia i dezynfekcji łazienek i kabin prysznicowych!), olejek z drzewa herbacianego, woda utleniona, sok z cytryny, spirytus salicylowy oraz mydło marsylskie. Z połączenia tych produktów w różnych proporcjach, można stworzyć np. środki do czyszczenia toalet, spraye do mycia szyb, płyny do podłóg, mleczka do czyszczenia powierzchni, a nawet środki do udrażniania rur.

Ekologiczne środki czystości od producentów

Drugą możliwością, szczególnie polecaną tym, którzy nie mają albo czasu, albo chęci na samodzielną produkcję środków do czyszczenia, jest ich zakupienie u producentów specjalizujących się w ekologicznej „chemii”. To właśnie oni z podobnych substancji naturalnych wytwarzają płyny do naczyń, mydła, kule do prania, czy proszki, w których nie znajdziemy nawet odrobiny sztuczności. Można powiedzieć, że zakupy ekologicznych produktów tego typu, pozwolą zaoszczędzić czas, jaki musielibyśmy sami poświęcić na ich stworzenie, chociaż z pewnością ich kupno będzie nieco droższe. W zamian za to otrzymujemy najwyższą jakość naturalnych środków do sprzątania, bez chemii i bez angażowania w to własnego czasu, pracy i nerwów. Eko środki czyszczące można dostać w coraz większej licznie miejsc i trudno się temu dziwić: większość z nas ma już po prostu dość chemii, która nas otacza i wraz ze wzrostem świadomości i odpowiedzialności społecznej, podejmujemy też coraz bardziej przemyślane decyzje.