Styl francuski we wnętrzach – podstawowe zasady aranżacji

Klasa, wytworne klimaty i dobry gust – tak w wielkim skrócie można określić francuskie aranżacje przestrzeni mieszkalnych. Wszystko, co wiąże się z klimatem Francji i jego dekoracyjnością, cieszy się dzisiaj dużym uznaniem praktycznie na całym świecie. To zresztą właśnie Francja uznawana jest za kolebkę wnętrz aranżowanych z wielkim wyczuciem, smakiem i atrakcyjnością wizualną zarówno w sferze mebli, jak i dodatków. Na czym opiera się francuski sposób urządzania wnętrz, co warto o nim wiedzieć i jak wprowadzić go we własnym domu?

Jak urządzić mieszkanie na styl francuski?

Podstawą udanej aranżacji, jest zrozumienie tego, na czym polega styl francuski. Na początek warto zaznaczyć, że nie jest on łatwy, ponieważ różnorodność inspiracji – od barokowych wzniosłości po delikatne nuty wysmakowanej Prowansji czy wielkomiejskość Paryża, potrafi wprowadzić w błąd pomieszania poszczególnych stylów, co w efekcie może zaowocować stworzeniem koszmarka niepotrzebnych mieszanek, zamiast francuskiej elegancji.

Urządzając mieszkanie pełne inspiracji francuskich warto od razu na wstępie zdecydować, który kierunek obierzemy. Czy będzie to barokowy przepych, moc blasku, zdobień i ciężkiego klimatu masywnych mebli czy może uwodząca zapachami lawendy i pastelowymi barwami powierzchnia iście prowansalska? Sielska, piękna i bez grama wymuszonej wytworności? A może wnętrze typowo paryskie, pełne bieli, różnych odcieni szarości, ozdobnej sztukaterii i gładkich gzymsów, którymi wykańczane są ściany? Każda z tych opcji musi cechować się przede wszystkim równowagą formy i treści, urokiem, smakiem i harmonią.

Większość osób zdecydowanie stawia dziś na drugą lub trzecią opcję: znacznie bardziej przyjemne dla oka, jasne, ciepłe, niemal zwiewne, a przy tym również bardzo funkcjonalne.

Czego nie może zabraknąć w mieszkaniach w stylu francuskim? Lista niezbędników:

  • Jasnych, ciepłych, naturalnych kolorów bez nadmiaru jaskrawości
  • Drewnianej podłogi lub parkietu ułożonego w stylową jodełkę lub paneli imitujących drewno
  • Wytwornych mebli, stolików kawowych, foteli z elegancko pikowanymi oparciami, komód i sof z charakterystycznymi, ludwikowskimi wykończeniami nóg (wygięte w łuk)
  • Oświetlenia w chromowanej albo złotej oprawie, żyrandoli z kryształu, stylowych, pachnących antykwariatem lamp z abażurem albo wyrazistych kandelabrów
  • Ogromnych, barwnych dywanów np. w geometryczne kształty
  • Tapicerowanych mebli i leżących na nich ozdobnych poduszek
  • Pomysłowych grafik na ścianach
  • Kolekcji niebanalnej ceramiki albo artystycznie barwionego szkła

Wszystkie te elementy wpływają na efektowny i wytworny wygląd mieszkania w stylu francuskim, a o taki właśnie nam w tej aranżacji chodzi!