Nowojorski szyk wnętrza z mocnym nawiązaniem do aranżacji kojarzącej się z penthouse’ami rodem z Manhattanu, to coś, co podoba się dzisiaj większości z nas. I chociaż profesjonalni designerzy zauważają, że zaprojektowanie i wykonanie takiej aranżacji we własnym domu wcale nie jest łatwe, to nie zrażamy się do tej opinii i coraz chętnie urządzamy domową przestrzeń właśnie na styl nowojorski. Od czego zacząć taki projekt i jak się do niego przygotować?
Styl nowojorski – najważniejsze cechy i zasady wykończenia
Pierwszym krokiem udanego projektu jest zaznajomienie się zarówno z fotograficznymi inspiracjami z mieszkań już urządzonych w tym guście, jak i przeczytanie kilku artykułów o konkretnych zasadach stylistyki nowojorskiej w mieszkaniu. Obie te opcje pomogą nam zrozumieć co powinno się znaleźć w takiej przestrzeni i jak ją mądrze wykorzystać.
Główne cechy wykończenia na start:
- Wrażenie luksusowej elegancji, ale bez niepotrzebnego blichtru czy nadmiaru połysku zarówno w przypadku mebli, ścian, jak i dodatków. Można powiedzieć, że pierwszym odczuciem po wejściu do urządzanego nowojorsko mieszkania, powinna być luksusowa klasyka.
- Wysoka jakość materiałów i ozdób + troska o klasyczne formy
- Przemyślane detale w nurcie nowoczesnego designu
- Duża, otwarta przestrzeń i troska o jej maksymalne oświetlenie. W tych mieszkaniach nie powinna dominować ciemność ani przytłumienie kolorów
- Meble w salonie i sypialni, zwłaszcza w strefie wypoczynkowej powinny być obite elegancką tkaniną i mieć raczej opływowe niż geometryczne kształty. Aksamit, welur, obszycia błyszczącymi nitami, również robiące wrażenie pikowanie oparć.
- Spójność i symetria!
- Znalezienie centralnego punktu (focal point) pomieszczenia i dostosowanie do niego reszty wnętrza tak, by ten punkt był szczególnie widoczny
- Dużo miękkich, kolorowych, dekoracyjnych poduszek, elegancki dywan
- Zasłony w oknach: ciężkie, raczej masywne, ale w kolorze przytulne
- Barwy w proporcjach 70/20/10. Główny kolor dominuje, reszta uzupełnia go i ożywia przestrzeń. Moc kolorów naturalnych, ale i kontrastowe dodatki, które dodadzą przestrzeni charakteru
- Blaty drewniane lub przejrzyste, wykonane ze szkła.
W celu ocieplenia całości dobrze jest od razu na początku przemyśleć kwestię koloru podłogi, która będzie stanowiła swojego rodzaju spoiwo między aranżacją meblową i dodatkami. Najlepiej, gdyby była ona drewniana, raczej w ciepłym kolorze niż w chłodnych tonacjach. Dobrym sposobem na uwypuklenie stylistyki nowojorskiej będzie też troska o elegancką stolarkę drzwi i okien – drewno w dyskretnej, ale luksusowo wykończonej formie.