W zetknięciu z wszechobecną nowoczesnością i technologiami, które nierzadko zaczynają nas osaczać, znalezienie dla siebie chwili wytchnienia z dala od nowinek wielkiego świata, wydaje się wręcz koniecznością. Być może to właśnie sprawia, że coraz więcej osób aranżuje mieszkania tak, by stawały się oazą sielskości, spokoju, a czasem wręcz miejscem ucieczki do pędzącego świata. Rustykalne wnętrza są w tym miejscu przestrzeniami, w których oddycha się przeszłością, spokojem i naturą. Niektóre wręcz zdają się pachnieć jak wiejskie domy sprzed lat!
Styl rustykalny – co go wyróżnia i charakteryzuje?
„Rustic” znaczy wiejski, swojski, bliski naturze. Mieszkania aranżowane w tym stylu mają być szczególnym rodzajem przestrzeni, który unika nowoczesności na rzecz sielskiego klimatu sięgającego inspiracjami do wielopokoleniowej chaty. Drewniane, często ciosane belki stropowe, jasne ściany pełne dekoracji wiklinowych, drewnianych i białej porcelany, ciepło sączące się z połączenia bieli i brązów, prostota oraz wrażenie, że nagle znaleźliśmy się w zupełnie innym świecie.
Styl rustykalny wyróżnia się wszystkim tym, co znaleźlibyśmy w wiejskim mieszkaniu babci, ale oczywiście podanym w nowatorskiej formie. Nie brakuje w nim jasnych tkanin, lnu, dywaników z juty czy bawełny ani ciepłych pledów w lekkich, pastelowych kolorach. Meble są maksymalnie proste, ale i masywne, pojemne, duże. Bez zbędnych zdobień czy niepotrzebnej przesady. We wnętrzach rustykalnych zachwycimy się też drewnianą podłogą o przyjemnie ciepłym odcieniu, albo deskami bejcowanymi na biało, jak za dawnych lat. Projektanci takich pomieszczeń zadbają, by drewno wyglądało naturalnie, wraz ze wszystkimi swoimi sękami, nierównościami czy słojami. Tu zdecydowanie nie ma miejsca na sztuczne ani siłowe poprawianie natury.
Hitem wnętrz rustykalnych są także ozdoby, które dodają im charakteru. Kosze i pojemniki wiklinowe wypełnione drewnem albo polnymi kwiatami. Naturalne, mało barwne wazony z wetkniętymi do środka trzcinami, ozdobną trawą czy zasuszoną gałęzią. Fotele bujane pozwalające na relaks przy lekkim kołysaniu ciała, a także bajeczne plecionki makrama wykonane ręcznie. W zależności od regionu ozdobą wnętrz aranżowanych rustykalnie mogą być również ludowe inspiracje. Czasem będą tą charakterystyczne dla okolicy, folkowe naszywki na poduszki, a czasem obrusy z koronką lub szydełkowym wykończeniem opracowanym przez lokalnego artystę.
Jedno jest pewne: posiadanie mieszkania urządzonego rustykalnie, doskonale wpływa na kojenie nerwów, wyciszenie i doładowanie wewnętrznych akumulatorów.