Stylowa altana z bali w różnych wariacjach

Dekoracyjne zadaszenia i altany wykonane z baliz są dzisiaj jednymi z coraz chętniej wybieranych, jeśli chodzi o stworzenie dla siebie miejsca do relaksu w ogrodzie. Co ciekawe, z racji na ich przykuwający uwagę wygląd, są również elementem chętnie wprowadzanym w publicznych parkach przyrody, na ścieżkach leśnych czy nad jeziorami i w ośrodkach górskich – wszędzie tam, gdzie człowiek szuka odpoczynku dla oka, możliwości schowania się w cieniu i zjedzenia kanapek czy podziwiania regionalnych widoków spod atrakcyjnej, niezabudowanej konstrukcji.

Altana z bali – jakie wariacje znajdziemy na rynku?

W poszukiwaniu różnych opcji wykonania takiej altany, warto najpierw nie tylko przeszukać strony producentów altan, którzy często w swojej ofercie umieszczają kilka przykładowych zdjęć, ale również fotografie w wyszukiwarce Google. To tam przekrój możliwych modeli altan jest największy i można w nim znaleźć coś, co spodoba się nawet najbardziej wymagającym.

  • Altana z bali w drewnie jasnym lub ciemnym – utrzymana w stylistyce surowej. Bez lakierowania, malowania, upiększania. Klasyk!
  • Zadaszenia lakierowane: na kolory rude, odcienie hebanowe, głęboko ciemne lub wręcz przeciwnie – tak jasne, że bardziej przypominają nowoczesną biel, niż drewno
  • Wersje kryte różnymi dachami – od ultra atrakcyjnej wizualnie strzechy, przez zdecydowanie tańszy gont, po płytki gontowe imitujące dachówki, po same dachówki.
  • Modele proste w formie: na bazie kwadratu lub koła, ale i modele rozbudowane: sześciokątne, ośmiokątne, wydłużone – z przestrzenią na umieszczenie w środku miejsca na grilla, czy altany bez bocznej zabudowy, wspierające dach jedynie masywnymi, robiącymi wrażenie filarami.
  • Minimalizm kontra zdobienia – ciekawą inspiracją mogą być zarówno altany uproszczone, o ascetycznym, pięknym wyglądzie, jak i takie, które pełne są zdobień, zawijasów, łuków czy arkadek zamiast klasycznego wejścia do środka. Tu projekt ostateczny zależy od fantazji twórcy i wykonawców.

W ostatnich latach popularnością cieszą się też altany, w których kluczowe dla nich drewno łączy się z elementami kamiennymi. Mogą to być fragmentaryczne dodatki kamienia do obrzeży altany, wypełnienie jej brukiem, ale i wsporniki na bazie filarów z ciętego, ładnie prezentującego się kamienia. Tu warto pamiętać, że nadmiar kamiennych dodatków może spowodować zupełnie inny efekt końcowy, niż zamierzaliśmy, dlatego, żeby nie stracić wyglądu naturalnej, drewnianej altany zaprojektowanej z bali, nie należy z tymi elementami przesadzać.