Surmia bignoniowa – szybkorosnące drzewko ogrodowe

Katalpa zwyczajna, bo tak najczęściej określa się surmę bignoniową stanowi jedno z najpopularniejszych, ozdobnych drzewek ogrodowych w Polsce. Jej oryginalne liście, piękne kwiaty i duża różnorodność odmian, sprawiają, że Polacy chętniej sadzą ją zarówno w małych, przydomowych ogródkach, jak i na miejskich terenach rekreacyjnych. Z czego wynika to zainteresowanie amerykańskim z pochodzenia drzewkiem?

Czy wyróżnia się surmia bignoniowa?

Główną zaletą catalpy bignonioides jest nie tylko jej atrakcyjny wygląd, który natychmiast przykuwa spojrzenia, ale także fakt jej wyjątkowo szybkiego wzrostu. Osoby, które dopiero zakładają swoje ogrody i nie chcą czekać wielu lat na pełnię rozwiniętych drzewek ozdobnych, wybierają ją właśnie ze względu na szybki wzrost i piękny wygląd.

Surmia bignoniowa potrafi urosnąć nawet do 10 metrów wysokości, ale w polskich warunkach osiąga ich zwykle pięć, będąc idealną rośliną do przycinania i nie wymagając przy tym wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jej rozłożysta, imponująca korona pełna jest liść w kształcie serc, które przy dobrych warunkach mogą osiągać nawet 30 centymetrów średnicy. Taka całość daje w ogrodzie dużo cienia i sprawia, że przyjemnie się pod nią wypoczywa.

Ważną cechą podnoszącą atrakcyjność tego drzewka są również jego okazało kwiatostany, które w szczycie kwitnienia przyjmują postać wiechowatą i pojawiają się dopiero latem, między późnym czerwcem a sierpniem. Kwiaty te wyglądają jak długie, czasem nawet kilkudziesięciocentymetrowe dzwonki w kolorach żółto-czerwonych. Żółć jest tu barwą dominującą, a czerwień odkrywa się na kwiatach w postaci delikatnej, subtelnej plamki. Dodatkowo szczyt korony tego drzewa potrafi nakrapiać się na fioletowo, co wnosi do ogrodu nutkę magicznej i rzadkiej w przypadku roślin kolorystyki.

Bardzo ciekawy jest również etap owocowania surmii. Jej owoce nie przypominają klasyki, a formują się na kształt długich, zielonych, wręcz cylindrycznych strąków. W zależności od odmiany surmia może być drzewkiem o jasnych, żółtozielonych liściach (wyższe, odmiana Aurea) lub o gęstej, zwartej koronie w kształcie kuli (odmiana niższa, Nana).

Podczas uprawy tego drzewka, należy pamiętać, że w okresie młodym jest ono dość wrażliwe na mrozy, dlatego dobrze jest mu zapewnić ciepłe i nasłonecznione miejsce, o ile to możliwe – osłonięte od wiatru, który w czasie zimy mógłby obniżyć temperaturę jeszcze mocniej i doprowadzić do chorowania drzewka w tym trudnym dla niego czasie. Z drugiej strony surmia nie wymaga specjalnego podłoża, wystarczy jej świeża gleba i cykliczne, nieczęste nawożenie, co sprawia, że jest ona roślina mało wymagającą.