Szafa z palet – nietypowy pomysł na oryginalny mebel!

Books and green plants on wooden shelf in cozy lounge

Ostatnie lata przyniosły w inspiracjach na aranżację wnętrz przynajmniej kilka niesamowitych pomysłów, które szturmem podbiły serca Polaków. Wśród nich zdecydowanym hitem okazały się meble projektowane ze zwykłych, transportowych palet. Na początku były to głównie meble tarasowe i balkonowe, ale projektanci wnętrz zabrali się również za wykorzystanie palet bezpośrednio w mieszkaniach!

W poszukiwaniu oryginalnych mebli do wnętrz

Mogłoby się wydawać, że wszystko, co może znaleźć się w naszych mieszkaniach, zostało już wynalezione, opracowane i wyprodukowane. Na szczęście kreatywność nie zna granic i co jakiś czas pojawiają się na rynku meble, które wzbudzają emocje i żywe zainteresowanie klientów. Tak właśnie było z meblami z palet. Trudno powiedzieć, kto pierwszy zaprezentował paletowe krzesła na taras, później stoły z palet i szafki na buty, ale ten moment zdecydowanie okazał się przełomem dla wykorzystania zwyczajnych, zbitych ze sobą desek, do stworzenia czegoś oryginalnego. Aktualnie hitem sezonu są szafy z palet, które podbijają domowe salony, sypialnie i pokoje aranżowane zarówno w stylu nowoczesnym, jak i industrialnym.

Jak powstaje szafa z palet i czy można ją zrobić samodzielnie?

Oryginalna szafa z palet może być oczywiście wykonana osobiście. Wystarczy do tego kilka grubszych kantówek, deski i gwoździe. Całość zbita do formy transportowej palety może posłużyć za bazę do zbudowania nietypowej i wyglądającej bardzo naturalnie szafy. Oczywiście zakup desek i kantówek pociągnie za sobą pewne koszty, więc dużo lepszym rozwiązaniem może być po prostu zdobycie palet już gotowych. Często są one dostarczane przez firmy kurierskie, wraz z większymi zamówieniami produktów budowlanych, ale można je również dostać w przydrożnych punktach skupu i sprzedaży palet.

Osobom, które nie mają w sobie żyłki majsterkowicza, zaleca się wykorzystanie jeszcze innej możliwości. Meble z palet, w tym oczywiście również szafy, można już kupić gotowe do wniesienia do mieszkania. Stolarze i producenci mebli drewnianych często wytwarzają je na specjalne zamówienie, albo wręcz mają w bieżącej ofercie. W odpowiedzi na oczekiwania klientów, którzy coraz częściej pytają o nietuzinkowe meble z palet, będą też mieć do zaproponowania wiele innych dodatków opartych na formule paletowego wykonania. Co ciekawe, w wielu sklepach dostępne są kompletne zestawy mebli z palet, dzięki którym „za jednym zamachem” można zaaranżować cały salon. Będą to np. szafy z palet, regały, fantazyjne biurka pachnące drewnem, półki na książki, a nawet komody do przechowywania w nich ubrań, bielizny czy domowych drobiazgów.