Szkółka drzew i krzewów – jakie drzewa do przydomowego ogródka?

Zielone ogrody, pełne cienia i o uroczym wyglądzie to jeden z najlepszych pomysłów dla osób, które mogą zagospodarować wokół swojego domu kawałek terenu. Nie da się też ukryć, że nawet tak niewielkie fragmenty zieleni stanowią w tej chwili enklawy nie tylko dla właścicieli ogrodu, ale i owadów, ptaków a czasami też mniejszych zwierząt, którym zagarniane są coraz większe tereny ich naturalnego środowiska.

Szkółka drzew i krzewów – czy warto kupować rośliny z takich miejsc?

Jednak czy stawiając na ogród pełen drzew i krzewów pojawia się pytanie czy postawić na większe i mniejsze sadzonki ze szkółek, czy może spróbować wyhodować w pełni własne z nasion i szczepek? Szkółka drzew i krzewów to opcja, która na pewno jest dużo pewniejsza i pozwala dużo szybciej zagospodarować teren zielenią. Hodowla od nasion czy szczepek jest uciążliwa, a na efekty trzeba czekać latami. Kupując w szkółce, dostajemy wyrośnięty już krzew lub drzewko, które dosyć szybko zacznie być już średniej wielkości okazem.

Należy też wspomnieć o tym, że zakupy w takich miejscach to często też gwarancja tego, że rośliny były hodowane w najlepszych warunkach, i w momencie zakupu nie są chore.

Szkółka drzew i krzewów – jakie drzewko wybrać w zależności od wielkości ogrodu?

Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji, ale też należy brać pod uwagę to, jakiej wielkości po wyrośnięciu będzie zakupione i posadzone drzewo. Posiadając maleńki ogródek, drzewa z gatunków, które osiągają bardzo duże rozmiary, mogą po pewnym czasie rozrosnąć się tak, że nie znajdziemy w nim miejsca nasłonecznionego. Z kolei w dużym ogródku małe drobne drzewka posadzone gdzieniegdzie dać mogą przygnębiający widok.

Bardzo często szkółka drzew i krzewów to także porady specjalistów na temat pielęgnacji poszczególnych gatunków. Dlatego też warto zasięgnąć informacji i skonsultować swoje pomysły z pracownikami. Czasami mogą nam wskazać inne odmiany danego gatunku, które różnią się gabarytami, a czasami dać wskazówki, jak za pomocą odpowiedniego przycinania nie dopuścić do zbyt dużego rozrostu.

Drzewa iglaste czy liściaste ze szkółki drzew i krzewów?

To, jaki rodzaj drzew wybrać do ogrodu, to także w największej mierze nasza wyobraźnia. Pamiętajmy, że drzewa liściaste na zimę tracą ładny, który iglaste zachowują przez cały rok. Z kolei często liściaste są po prostu dużo bardziej urokliwe. Dużo może też zależeć od gleby w miejscu położenia ogrodu. Czasami niektóre odmiany drzew źle rosną na danego rodzaju gruncie. Tu po raz kolejny warto zwróci się po opinię specjalistów ze szkółki ogrodniczej.