Sztukateria elewacyjna to m.in. listwy elewacyjne, gzymsy oraz kolumny, które nadają budynkowi szczególny charakter. Wykorzystywana jest najczęściej do podkreślenia architektury domków w stylu dworkowym oraz willowym, co nie oznacza, że nie może być stosowana również w domach wybudowanych w innym stylu. Sztukaterię zewnętrzną można umieścić nad i pod oknami lub nad drzwiami i wokół nich, przełamując tym samym pewną surowość i minimalizm nowoczesnej architektury.
Czym jest sztukateria elewacyjna i dlaczego jest tak popularna?
Sztukateria elewacyjna cieszy się coraz większą popularnością wśród architektów. Dekoracyjnie ozdobione narożniki domu, ganki, drzwi oraz okna nadają mu indywidualnego charakteru i sprawiają, że staje się on niezwykle oryginalny na tle tych utrzymanych w klasycznym stylu. Domy ozdobione sztukaterią zewnętrzną są niezwykle eleganckie, a estetyczne wykończenie budynku może świadczyć o równie estetycznym wnętrzu.
Elementy dekoracyjne najczęściej wykonywane są ze steropianiu, czyli polistyrenu, który jest nie tylko lekki, ale i wyjątkowo wytrzymały oraz odporny na wilgoć. Zdecydowanie rzadziej stosuje się sztukaterię wykonaną z gipsu, która w porównaniu do elementów styropianowych, charakteryzuje się większą wagą. Przez to montaż jest trudniejszy, a same dekory elewacyjne są o wiele bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia.
Sztukateria elewacyjna — rodzaje
Elementy dekoracyjne, określane mianem sztukaterii elewacyjnej, obejmują:
- Gzymsy elewacyjne, wykonywane najczęściej pod standardowe wymiary okien lub innych elementów budynku. Dostępne są przy tym gzymsy nadokienne, pośrednie i montowane pod połacią dachową.
- Listwy elewacyjne, które najczęściej stanowią dekorację drzwi lub okien. Można wykorzystać listwy wokółokienne czy też listwy symetryczne lub podparapetowe.
- Fasety styropianowe, które umieszczane są pomiędzy ścianą a podbitką, co pozwala na optyczne zwiększenie wysokości budynku.
- Bonie styropianowe, stosowane przy narożnikach domów. Zwykle składają się z mniejszych modułów, przyklejanych do ściany w odpowiednim miejscu.
- Pilastry elewacyjne, używane do ozdobienia głównego wejścia do domu. Składają się z bazy, trzonów i głowic.
- Deski elewacyjne imitujące drewno, montowane bezpośrednio pod podbitką dachową. Mają one przypominać naturalne belki czy też krokwie.
- Kolumny styropianowe, jedne z najstarszych podpór, wykorzystywane już od wieków.
- Wsporniki ozdobne i dekory, które pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale zabezpieczają także długie i szerokie elementy.
- Zworniki nadokienne oraz łuki na wymiar.
Sztukateria elewacyjna — dlaczego warto się na nią zdecydować?
Sztukateria elewacyjna to nie tylko element ozdobny budynku. Warto się na nią zdecydować również z uwagi na jej funkcjonalność. I tak bonie oraz narożniki chronią krawędzie budynku, które są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne, a poszczególne gzymsy służą do odprowadzania wody opadowej z dachów. Z kolei podparapetniki chronią ściany przed wodą, która w przeciwnym razie spływałaby bezpośrednio po nich. Sztukateria zewnętrzna może także przykrywać pęknięte miejsca lub je odpowiednio stabilizować.
Ponadto ożywia i optycznie powiększą przestrzeń. Można ją stosować nie tylko przy budowie i wykańczaniu nowych budynków, ale także przy renowacji starych. Wprowadzona z umiarem, odnajdzie się w każdym stylu, nawet minimalistycznym czy skandynawskim. Takie budynki są może nieco chłodniejsze oraz bardziej jasne i przestrzenne, niemniej wyposażone w ciekawe elementy dekoracyjne.
Sztukaterię zewnętrzną można dostosować do indywidualnych wymagań, ponieważ występuje w wielu wzorach, wielkościach i rodzajach, a poszczególne elementy wykonywane są z różnorodnych materiałów budowlanych. Wśród wielu z nich wymienić można kamień, ozdobny tynk oraz różnorodne styropianowe i drewniane zdobienia.
Oczywiście, zanim zastosujemy rozwiązania sztukateryjne, warto upewnić się, czy są one wysokiej jakości. Produkty wykonane z najlepszych surowców oraz posiadające odpowiednie certyfikaty, znajdziecie tutaj: https://milagro-design.com/listwy-elewacyjne.