Sztukateria na ścianach? Czemu nie!

Przypisywana ekskluzywnym wnętrzom i pałacowym przepychom, niegdyś zdobiła najbardziej klasyczne dwory, w których bogactwo było widoczne już w przedpokojach. Obecnie sztukateria na ścianach cieszy się dużym zainteresowaniem w nowoczesnych wnętrzach, które poszukują niecodziennych rozwiązań. Liczba sposobów, umożliwiających jej wykorzystanie, zdaje się stale rosnąć. Obecnie do najbardziej popularnych motywów zaliczamy minimalistyczne, nowoczesne zdobienia, a także stylizowane aranżacje. Na jaką sztukaterię w swoim domu warto się zdecydować? Sprawdźmy! 

Sztukateria na ścianach, czyli ramy niewychodzące z mody 

Jednokolorowe ściany kojarzą się z harmonią, spokojem, a także… monotonią! To wręcz zadziwiające, że kilka listew, bądź gipsowych czy styropianowych wzorów może zamienić puste wnętrze w przestrzeń tętniącą życiem, w której pierwsze skrzypce gra elegancja i klasa. To ciekawe zdobienie ścian można wykorzystać na setki sposobów, w Twoim domu sztukateria na ścianach może posłużyć do ekspozycji pamiątek rodzinnych, kolekcji nietuzinkowych figurek, a nawet jako obramowanie do telewizora. 

Wiele osób, decydujących się na stworzenie nowoczesnej sztukaterii, wybiera jednolite kolory, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w Twoim domu sztukateria całkowicie kontrastowała z barwą farby na ścianach. Jeśli nie oczekujesz od swojej ściennej dekoracji efektu glamour to możesz do woli przebierać w jaskrawych odcieniach, które zdecydowanie wyróżnią się z tłumu. Takie rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze od stałej tapety, ponieważ pozwala na swobodne odświeżanie pokoi. 

Niezwykłe zdobienie w industrialnych aranżacjach? Oczywiście! 

Jeśli dotychczas sztukateria na ścianach kojarzyła Ci się z przepychem i w żaden sposób nie łączyłaś jej z surowym wnętrzem to koniecznie przeczytaj jak wykorzystać ją w loftowych mieszkaniach. 

Zazwyczaj wypukłe zdobienie ścian wykonywane jest w sposób elegancki i nieco przytłaczający. Jednak w nowoczesnych wnętrzach możesz stworzyć nietuzinkowe ramy na pionowej przestrzeni, które będą stanowiły symetryczną spójność. Sztukateria wykończona drewnem będzie doskonałym dopełnieniem surowego mieszkania, w którym króluje harmonia, biel i konserwatyzm. Jeśli lubisz eksperymenty to wybierz dopasowaną tapetę i „zamknij” ją w świeżo stworzonych ramach. Ciekawe krajobrazy, podzielone na części i umieszczone tylko w wyznaczonych miejscach na ścianie będą tworzyły zjawiskowy efekt nawet w niewielkich metrażach. Planujesz odświeżyć swoje mieszkanie? Chyba już wiesz, czego Ci w nim brakuje!