Tanie domy w budowie – gdzie szukać oszczędności?

Cenniki biur projektowych są zróżnicowane, a na cenę projektu domu wpływa wiele elementów. Zamiast szukać najtańszych ofert od niedoświadczonych architektów i korzystać z niskiej jakości materiałów, warto sprawdzić, co można zrobić, by obniżyć koszt budowy domu. Dowiedz się, jakie domy są tanie w budowie i skorzystaj z naszych wskazówek podczas wyboru projektu.

Dom o regularnym kształcie

Im bardziej skomplikowana bryła, tym wyższy koszt budowy i eksploatacji. Projekt domu taniego w budowie powinien więc uwzględniać prostą konstrukcję, bez zbędnych dekoracji i dodatkowych elementów. Minimalistyczny dom o regularnym kształcie powinien być osadzony na planie prostokąta. Brak uskoków to nie tylko oszczędność w budowie, lecz również w użytkowaniu, gdyż taki dom pozwala uniknąć nadmiernych strat ciepła. Warto też zauważyć, że ściany nośne w prostych domach są równocześnie ścianami zewnętrznymi, dlatego późniejsze przearanżowanie przestrzeni użytkowej nie powinno być kłopotliwe. Zwróć również uwagę na rodzaj dachu – najtańsze i najbardziej energooszczędne są dachy dwuspadowe oraz płaskie. Tanie domy w budowie powinny mieć też okna o regularnym kształcie, gdyż znacznie drożej wypadają okna nietypowe, a także nowoczesne, duże przeszklenia.

Przemyślana powierzchnia użytkowa

Każdy metr kwadratowy to dodatkowy koszt, dlatego przed wyborem projektu warto dokładnie przemyśleć zapotrzebowanie na metraż. Coraz większą popularnością cieszą się małe domy parterowe do 100 m2, które idealnie sprawdzają się w przypadku rodziców z dziećmi czy osób starszych. Jeśli jednak szukasz domu dla rodziny wielopokoleniowej, taki metraż może nie wystarczyć, dlatego warto dopasować powierzchnię użytkową do liczby mieszkańców i dobrać metraż, który zapewni wygodę i funkcjonalność. W przypadku małych domów dobrym pomysłem jest tzw. otwarta strefa dzienna, która łączy kuchnię, salon i jadalnię. Tego typu rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń, dzięki czemu dom wydaje się bardziej przestronny. Ciekawą opcją jest też mały dom z poddaszem użytkowym, który pozwala w pełni zagospodarować dostępne miejsce. 

Brak garażu

Projekty domów parterowych tanich w budowie bardzo często pozbawione są garaży. Jeśli więc nie potrzebujesz garażu, śmiało z niego zrezygnuj lub postaw na bardziej ekonomiczne rozwiązanie, takie jak wiata. Osoby, którym zależy na oszczędnościach, lecz nie wyobrażają sobie domu bez garażu, mogą też wybrać garaż w bryle budynku, który jest tańszy niż murowany. Należy jednak pamiętać, że taki garaż musi mieć bardzo dobrą izolację – w innym razie trzeba się liczyć ze stratami ciepła, co prowadzi do wzrostu kosztów eksploatacji.

Brak piwnicy

Czy wiesz, że piwnica podnosi koszty budowy nawet o 30%? Niewiele osób zwraca na to uwagę, traktując piwnicę jako integralny element domu. Można jednak wybudować dom bez piwnicy, a tym samym obniżyć koszt budowy. Warto jednak pamiętać, że jest to możliwe głównie na standardowych działkach, bez dużych spadków. W niektórych sytuacjach piwnica jest wręcz niezalecana – dotyczy to na przykład działek zlokalizowanych na terenach zalewowych, gdzie gwałtowne ulewy mogłyby prowadzić do zalania tego pomieszczenia. Brak piwnicy to także brak dodatkowych kosztów związanych z ogrzewaniem. Jak jednak rozwiązać problem braku dodatkowego miejsca do przechowywania? Zamiast pomieszczenia piwnicznego można zdecydować się na projekt domu z poddaszem użytkowym.

Optymalna liczba łazienek

Najczęstszym rozwiązaniem jest jedna łazienka na każdej kondygnacji domu. Tę ilość można oczywiście zredukować, lecz jeśli zależy Ci na generowaniu oszczędności, nie inwestuj w większą liczbę łazienek (np. osobnej do każdej sypialni). Każda łazienka wymaga bowiem podpięcia instalacji wodnej oraz wykończenia wnętrza. Do tego dochodzą koszty eksploatacji i ewentualnych napraw. 

Gotowy projekt domu

Chcesz zaoszczędzić na budowie? Zacznij od projektu! Nie zalecamy jednak sugerowania się ceną i wybierania tanich projektów od niesprawdzonych architektów. Taki projekt może bowiem generować dodatkowe koszty na etapie budowy i eksploatacji domu. Znacznie lepszą opcją jest gotowy projekt z katalogu renomowanego biura projektowego. W ofercie Lipińscy Domy znajdziesz projekty domów małych, tanich w budowie, które możesz nabyć wraz z bezpłatną zgodą na zmiany w ramach adaptacji. 

Gotowy projekt domu taniego w budowie można dopasować do własnych potrzeb i specyfiki działki, dlatego wcale nie trzeba decydować się na droższy projekt indywidualny. Zaletą tego rozwiązania jest również dostęp do szerokiej oferty katalogowej i wizualizacji, co ułatwia znalezienie wymarzonego domu. W przypadku budynku, który ma być tani w budowie, projekt gotowy to najlepsza opcja, gdyż większość inwestorów rezygnuje z nietypowych brył, kształtów i ozdób, a znalezienie prostego, minimalistycznego projektu wcale nie jest trudne. Jeśli jednak zależy Ci na efekcie niepowtarzalności i planujesz kilka nietypowych elementów, projekt indywidualny może być lepszą opcją niż gotowy, na który trzeba by nanieść sporo zmian.