Tarasy przydomowe z zadaszeniem czy bez?

Taras to miejsce relaksu i rekreacji. Dlatego aranżacja tarasu przydomowego jest dość istotnym zagadnieniem dla właścicieli budynków. Pojawia się wtedy pytanie: czy lepiej jest zbudować taras z zadaszeniem, czy bez? Oba rozwiązania mają swoich entuzjastów. Dziś postaramy się znaleźć argumenty przemawiające za jednym i drugim.

Czy każdy taras przydomowy musi mieć zadaszenie?

Właściciele domów z dużymi ogrodami często decydują się na tarasy przydomowe zadaszone z uwagi na dużą dostępność miejsca. Jednak coraz częściej spotyka się zadaszenie na mniejszych tarasach, np. w domach w zabudowie szeregowej. Takie rozwiązanie ma swoje plusy.

Różnica w cenie sprawia, że niektórzy zastanawiają się, czy warto inwestować w zadaszone tarasy. Każdy, kto decyduje się na pozostawienie tarasu bez zadaszenia, musi liczyć się z tym, że w niektórych warunkach pogodowych nie będzie możliwe korzystanie z niego. Taras zadaszony zwiększa komfort użytkowników w czasie upałów, gwarantując przyjemny cień nawet tam, gdzie jest on usytuowany w wystawie południowej. Dzięki temu o każdej porze dnia można skorzystać z chwili wytchnienia na zewnątrz budynku. Tarasy, które przez większość dnia są w cieniu drzew lub budynków sąsiadujących można zostawić w formie niezadaszonej. Co prawda nie ochronią wtedy przed deszczem, ale nie ma obaw, że osoby przebywające tam będą narzekać na nadmiar słońca.

Kiedy lepiej jest postawić daszek nad tarasem?

Zadaszenie sprawdzi się nie tylko podczas słonecznej pogody, choć jest to bardzo ważna zaleta takiego rozwiązania. Narażony na promieniowanie w czasie upalnej pogody taras nagrzewa się i ciężko wtedy z niego korzystać w komfortowy sposób. Ponadto działanie promieni słonecznych może niszczyć niektóre pokrycia tarasu. Słońce i opady zdecydowanie niekorzystnie wpływają także na stan mebli ogrodowych. Krótko mówiąc – tarasy przydomowe zadaszone chronią przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Ponadto ich użytkownicy mogą przez dłuższy czas przebywać na zewnątrz, ponieważ nie są narażeni na intensywne promieniowanie słoneczne ani na opady deszczu.

Walory estetyczne tarasów zadaszonych

Nowoczesne tarasy zadaszone to nie tylko funkcjonalność i wygoda, ale też walory wizualne. Do wyboru są pergole i markizy, które świetnie komponują się z bryłami budynków zaprojektowanych w stylu nowoczesnym lub tradycyjnym. Pergole i szklane dachy to konstrukcje, które są wykonane m.in. z tworzyw sztucznych, metalu, drewna i szkła. Są niezwykle solidne. Natomiast markizy można rozwijać w miarę potrzeb. W stanie złożonym nie wystają znacznie poza obręb kasety zamontowanej na elewacji.

Taras to miejsce na tyle wszechstronne, że prawdopodobnie każdy użytkownik mógłby wskazać jego najbardziej istotne cechy. Zadaszenie jest jedną z nich. Jeśli taras jest wystawiony na promieniowanie słoneczne przez większą część dnia, z pewnością zadaszenie pomoże Ci przedłużyć czas korzystania z niego. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku opadów deszczu. Dlatego tarasy przydomowe zadaszone zdecydowanie wygrywają z niezadaszonymi pod względem częstotliwości użytkowania.