Trendy kolorystyczne mieszkań na 2022 rok

Planujesz remont? Szukasz odświeżającego pomysłu na swoje mieszkanie? Koniecznie sprawdź, jakie trendy kolorystyczne będą obowiązywać w 2022 roku w kontekście aranżacji wnętrz. Inspiracje zmieniają się, a projektanci dopasowują swoje propozycje do dynamicznej rzeczywistości. Nie oznacza to jednak, że nie znajdziesz wśród nich pomysłów uniwersalnych. Sprawdź, na jakie modne kolory wnętrz warto postawić.

1. Kolor roku 2022 – trendy kolorystyczne według Pantone

2. Inspirujący błękit na każdą przestrzeń

3. Kojąca zieleń w różnych odcieniach

4. Barwy ziemi i kolory neutralne

Najmodniejsze kolory wnętrz to tylko jeden z trudnych wyborów, przed którymi stawia cię wizja remontu. Musisz zadecydować także, jaką farbę wybrać. Zwracaj uwagę na dostępną paletę, ale również trwałość czy możliwość czyszczenia ścian – takie wymagania spełniają kolorowe farby Śniezka.

Kolor roku 2022 – trendy kolorystyczne według Pantone

Instytut Pantone co roku definiuje bieżące trendy kolorystyczne, wskazując także barwę przewodnią na nadchodzące dwanaście miesięcy. W 2022 roku wytypowano do tej roli odcień Very Peri, czyli nowoczesny i świeży fiolet. Co ciekawe, po raz pierwszy nie jest to wybór z istniejącej palety Instytutu. To zupełnie nowa propozycja, łącząca klasyczny granat z fioletowo-czerwonymi podtonami. Efektem jest idealne połączenie harmonii niebieskiego z odwagą i innowacyjnością czerwieni.

Dodatkowo Instytut Pantone podpowiada idealną kompozycję kolorystyczną, sugerując kilka modnych palet. Należą do nich:

  • Paleta nr 1, w której Veri Peri za towarzyszy otrzymuje ciepłe i chłodne nuty fioletu, moreli i zielononiebieskiego,
  • Paleta nr 2, czyli harmonijne połączenie między fioletami i zieleniami, z drobnym dodatkiem błękitu,
  • Paleta nr 3 – klasyczne i neutralne szarości, na tle których Veri Peri błyszczy niczym gwiazda,
  • Paleta nr 4, czyli beztroskie połączenie fioletu z kilkoma wersjami różu, pomarańczową marmoladą, kukurydzianym żółtym i błękitem.

Każda z tych palet będzie modnym wyborem w nadchodzącym sezonie.

Inspirujący błękity na każdą przestrzeń

W powyższych paletach błękit pojawił się kilkukrotnie. Nic dziwnego, ten kolor świetnie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Stanowi nawiązanie do spokojnego nieba i bezkresnego oceanu. Styl nadmorski i hampton to jednak nie jedyne pomysły aranżacyjne, w których jasny, niemal rozbielony niebieski będzie stanowić idealny wybór.

Projektanci podpowiadają, że błękit we wnętrzach doskonale prezentuje się w towarzystwie tonów takich jak śnieżna lub złamana biel, szarości, ciemny niebieski lub granat, terakota.

Kojąca zieleń w różnych odcieniach

Lista gromadząca najmodniejsze kolory 2022 byłaby niepełna, gdyby nie pojawiły się na niej odcienie zieleni. Jako kolor ścian dominują przede wszystkim jasne warianty z wyraźnym szarawym akcentem. Mają wykazywać działanie relaksujące i uspokajające. Ich monotonię możesz przełamać butelkową zielenią w postaci pasów lub płaszczyzn.

Takie wnętrza wyposaż w kremowe meble tapicerowane, szafy z ciemnego drewna, blaty imitujące kamień.

Barwy ziemi i kolory neutralne

Popularność nowoczesnego minimalizmu i zainteresowanie tym, co ponadczasowe, sprawiają, że niezmienną popularnością cieszą się barwy ziemi. Możliwości masz wiele: od delikatnego beżu, przez karmele, aż po głęboki i ciepły brąz.

Kolory ziemi doskonale odnajdą się we wszelkich połączeniach barw: od stonowanej szarości, przez zieleń, aż po duety tworzone na zasadzie kontrastu. Jeśli lubisz energetyczny czerwony lub wyrazisty żółty, w tej podsłonie zaprezentuje się świetnie.