Trendy w aranżacjach kuchni

Kuchnia powinna być urządzona w taki sposób, aby zagwarantować domownikom funkcjonalność i wygodę. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni sprawia, że wykonywanie kuchennych czynności może być zdecydowanie łatwiejsze i sprawiać więcej radości. Kuchnia powinna być także stylowa, właściwie komponować się z wykorzystanymi w niej dodatkami oraz odpowiadać gustom i oczekiwaniom stawianym przez domowników. Warto zatem zapoznać się z obowiązującymi w aranżacjach kuchni trendami. Jakie materiały sprawdzą się najlepiej? Które z nich będą nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne?

Urządzanie kuchni – właściwy podział przestrzeni

Przed rozpoczęciem aranżacji kuchni należy zastanowić się nad efektem, który zamierza się osiągnąć. Inne elementy znajdą bowiem zastosowanie we wnętrzu skandynawskim, nowoczesnym lub vintage. Istotnym aspektem jest także dostępna przestrzeń oraz kształt kuchni. Dla zachowania funkcjonalności najważniejsze jest dokładne rozplanowanie położenia poszczególnych elementów. Podstawowe sprzęty, takie jak lodówka, kuchenka oraz zlewozmywak powinny znajdować się w bliskim położeniu względem siebie. Najlepiej jeśli rozstawienie przypomina trójkąt. 

Ważną rolę odgrywa również układ mebli, wysokość szafek oraz położonych na nich blatów kuchennych. Dla zapewnienia wygodnej pracy muszą być one dostosowane do wzrostu domowników. Powierzchnia blatu roboczego powinna zapewniać wystarczającą ilość miejsca na rozpakowanie zakupów, a także komfortowe przygotowywanie posiłków.

Aranżując pomieszczenie kuchenne nie można zapominać także o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia. Punkty świetlne muszą znajdować się w miejscach, gdzie pracuje się najczęściej. Jest to więc blat roboczy, zlew oraz płyta grzewcza. 

Kamienne blaty kuchenne

Jednym z najistotniejszych elementów aranżacji pomieszczenia kuchennego są blaty kuchenne. Z uwagi na ich dużą powierzchnię, stanowią jeden z dominujących elementów wystroju wnętrza. Ponadto cechuje je funkcjonalność, bowiem trudno wyobrazić sobie komfortowe przygotowywanie posiłków bez możliwości wykorzystania blatu roboczego. Osoby pragnące zaaranżować kuchnię w sposób praktyczny, atrakcyjny wizualnie i zgodny z obowiązującymi trendami, powinny zainteresować się blatami wykonanymi z naturalnego kamienia, takiego jak czarny granit i marmur. Kamienne blaty cechuje największa trwałość. W rezultacie jest to inwestycja, która świetnie sprawdzi się na przestrzeni wielu kolejnych lat.

Blaty kuchenne z czarnego granitu

Blaty granitowe cechuje atrakcyjny, a zarazem bardzo naturalny wygląd. Walory te sprawiają, że rozwiązanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem potencjalnych odbiorców. Czarny granit za sprawą posiadanych przez siebie właściwości bardzo dobrze sprawdza się w kuchni. Kamień cechuje odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz wysokie temperatury. Jednocześnie kamień nie wchodzi w reakcje z żywnością. Posiłki przygotować można nawet na powierzchni blatu. Po zakończonej pracy w prosty sposób można wyczyścić jego powierzchnię. Do utrzymania odpowiedniego poziomu higieny wystarczy bowiem zastosować ściereczkę nasączoną wodą lub delikatny detergent.

Granit bardzo dobrze komponuje się w różnego rodzaju aranżacjach. Blaty dostępne są zarówno w jasnej, jak i ciemnej kolorystyce. Zdecydować można się na spójność barw lub kontrastowe połączenia kolorów. Czarny granit wykorzystany na blacie kuchennym, pozwoli na stworzenie nowoczesnego i pełnego charakteru wnętrza. Czerń w kuchni nadaje wnętrzu głębi i sprawia, że pomieszczenie wygląda bardziej elegancko. Jednocześnie warto wtedy pozwolić sobie także na zastosowanie dodatków ze złotymi i srebrnymi detalami.

Marmur w kuchni

Interesującym rozwiązaniem w przypadku wyboru blatu kuchennego z naturalnego kamienia może okazać się marmur. Dzięki charakterystycznemu użyleniu taki element może stać się prawdziwą wizytówką pomieszczenia kuchennego. Marmur wykazuje większą absorpcję wody, niż granit. Pomóc może jednak regularna impregnacja, która pozwoli zmniejszyć ryzyko powstawania ewentualnych przebarwień. Aranżacje przy użyciu tego kamienia cieszą się popularnością z uwagi na możliwość zastosowania różnorodnej kolorystyki oraz wzornictwa. Szczególnie interesujące są blaty w kolorze białym, które rozjaśniają i optycznie powiększają wnętrze. Takie rozwiązanie z całą pewnością dodaje również klasy i elegancji. Naturalny kamień kojarzy się z prestiżem i luksusem. Jest więc prawdziwą ozdobą pomieszczenia, wobec której nie da się przejść obojętnie.

Wysokiej jakości blaty kuchenne można nabyć w wielu miejscach. Szeroka oferta sprawia, że naturalny kamień znajdzie zastosowanie w każdej kuchni, niezależnie od jej stylu i aranżacji. Interesującą ofertę proponuje firma hoder.eu. Na stronie producenta znaleźć można także dodatkowe informacje na temat kamiennych blatów.