Grudnik, zwany również zygokaktusem, szlumbergiem lub kaktusem bożonarodzeniowym jest jedną z najciekawszych roślin tropikalnych, jakie mogą być bez większych wyzwań uprawiane w warunkach domowych w Polsce. Co ciekawe, jego nazwa związana z Bożym Narodzeniem nie jest przypadkowa. To właśnie wówczas ten na co dzień zwykły, niepozorny kaktus zakwita pięknymi, dużymi, czerwonymi kwiatami, które w czasie mroźnej zimy wyjątkowo cieszą oko!
Idealne warunki do uprawy zygokaktusa
Jak stworzyć tej niezwykłej roślinie dobre warunki do rozwoju, tak, by mieć pewność że czasie Bożego Narodzenia nagrodzi nas widokiem swoich soczyście krwistych kwiatów?
- Po pierwsze, zygokaktus najlepiej czuje się pomieszczeniach stosunkowo chłodnych. Mimo oryginalnego pochodzenia z tropikalnych lasów brazylijskich, ceni sobie przyjemną, chłodną temperaturę pokojową i nie lubi mocno nasłonecznionych miejsc. Latem wystarczy mu temperatura mieszkania, bez podkręcania cieplnych warunków uprawy, a zimą będzie wymagał 10 max 14 stopni Celsjusza, co pozwoli przygotować go do okresu bożonarodzeniowego kwitnienia
- Po drugie, roślina ta jest bardzo wrażliwa na zmiany miejsca, w którym się ją trzyma. Najlepiej ustawić kaktusa w jasnym lub pół cienistym stanowisku np. na parapecie okna wychodzącego na północ i już go stamtąd nie przestawiać.
- Po trzecie, podłoże doniczkowe powinno być cały czas lekko wilgotne. To nie jest roślina dla osób, które przez wiele dni potrafią zapominać o podlewaniu domowych kwiatów. Dobrze jest również regularnie, ale nie za często spryskiwać liście grudnika miękką wodą. Ma to mu przypominać warunki tropikalne i ich charakterystyczny klimat.
- Po czwarte, w okresie zbliżenia się sierpnia, czyli czasu w którym kaktus zaczyna powoli przechodzić w stan spoczynku, nie wolno go już zasilać żadnymi nawozami, a samo podlewanie powinno się ograniczyć. Takie warunki zapewnią mu lepsze szanse na zimowe zakwitnięcie.
Zachowanie czterech w/w punktów pozwoli optymalnie przygotować roślinę do momentu pojawienia się na niej pierwszych, ognistych w kolorze kwiatów. Co ważne, po zakończeniu tego etapu rozwoju czyli między lutym a marcem, również należy pamiętać o zapewnieniu mu mniejszej ilości podlewania i nie nawożenia. Kaktus w tym czasie będzie odpoczywał, by ponownie przygotować się do rozpoczęcia kolejnego cyklu życia.
Warto wiedzieć, że zygokaktusów nie trzeba przesadzać zbyt często. W zupełności wystarczy im wymiana podłoża co trzy lub cztery lata, tak by mogły wtedy zyskać ziemię świeżą, przepuszczalną i nieprzerobioną innymi roślinami.