Tubka po paście do zębów gdzie wyrzucić, by segregować właściwie?

Podczas uczenia się odpowiedniej segregacji śmieci, bardzo często pojawiają się różne wątpliwości, przez które wybór pojemnika na dane odpady nie jest taki oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Z jednej strony pojemniki zwykle są opisane, ale co ważne, nie każdy przedmiot musi być na nich uwzględniony, co zresztą fizycznie byłoby wręcz niemożliwe. Z drugiej strony, coraz więcej opakowań ma oznaczenie sugerujące, gdzie powinno się je wyrzucić, ale i to wcale nie jest regułą! Jednym z takich produktów są właśnie tubki po pastach do zębów.

Tubka po paście do zębów gdzie ją wyrzucić?

Przede wszystkim, pytanie tubka po paście do zębów gdzie wyrzucić – nie jest jednoznaczne! Warto wiedzieć, że dzisiejsi producenci takich produktów do higieny jamy ustnej, mają bardzo różne technologie ich wytwarzania i nie są one identyczne do każdego przypadku. Część z nich może być wykonana całkowicie z plastiku lub różnych pochodnych, które wciąż pozostają tworzywami sztucznymi i wtedy wyrzucamy je oczywiście do kosza żółtego (na metal, plastiki, tworzywa sztuczne). Ekskluzywne pasty do zębów mają tez swoje wydania w postaci całkowicie metalowej – to rzadkość, ale można na rynku znaleźć takie pasty. One również powinny trafić do opakowań na plastiki. W jednym i drugim przypadku nadają się one do ponownego przetworzenia.

Ciekawym wyjątkiem są nowoczesne wydania tubek, który w trosce o środowisko wytwarza się z materiałów całkowicie biodegradowalnych. W tym przypadku nie pozbywamy się ich poprzez pojemnik na plastiki, a kierujemy się do brązowych koszy na odpady „bio”, czyli mogące w krótkim czasie ulec samoczynnemu rozkładowi, bez szkody dla środowiska. Ten wyjątkowy typ tubek zawiera również biodegradowalne pasty – wytworzone z całkowicie naturalnych składników, dodatkowo przyjaznych środowisku. Zatem, zarówno opakowanie tubki jak i pozostałe w niej resztki niewyciśniętej pasty, można spokojnie wrzucić do brązowego kosza. Tu warto pamiętać, że takie pasty do zębów są specyficzne i zwykle trudno jest je dostać w zwykłej drogerii. Większość z nich jest produktami niszowymi, sprzedawanymi wyłącznie w specyficznych sklepach z artykułami bio.

Podsumowując: większość tubek po pastach bez problemu wrzucimy do pojemnika na odpady do dalszego przetworzenia (pojemnik żółty), ale zanim to zrobimy, warto jest sprawdzić na opakowaniu czy rzeczywiście producent zaleca taki sposób ich pozbycia się, czy może coś zupełnie innego. Uwaga i czujność sprawią, że nie będziemy mieli problemu z decyzją.