Udrażnianie kanalizacji – jak sobie z tym poradzić?

Nieprawidłowa eksploatacja kanalizacji może doprowadzić do jej zatkania. Jest wiele przyczyn, które mogą doprowadzić do zatkania kanałów. W tym artykule dowiesz się, co może powodować zatkanie kanalizacji i jak poradzić sobie z tym problemem.

Co powoduje zatkanie kanalizacji?

Zatkany przewód kanalizacyjny może wynikać z wielu przyczyn. Do najważniejszych należą:

  • Korzenie drzew. Korzenie drzew powodują większość zatykania przewodów kanalizacyjnych, szczególnie w starszych domach. Przyciągane ciepłem i wilgocią oferowaną przez przewody kanalizacyjne, korzenie drzew wchodzą do rur przez wszelkie drobne pęknięcia lub luźne połączenia, jakie mogą znaleźć. Żywiąc się obfitymi składnikami odżywczymi, które tam znajdują, korzenie rosną i tworzą blokady w przewodzie kanalizacyjnym. 
  • Tłuszcze i oleje. Tłuszcze, oleje i smary mogą czasami prowadzić do zatkania przewodu kanalizacyjnego. Gdy są gorące, substancje te wydają się płynne, więc wiele osób wylewa je do kanalizacji bez namysłu, ale gdy tylko ostygną, zastygają, zatrzymując szczątki i powodując blokady. 
  • Śmieci. Tampony, podpaski, pieluchy, ręczniki papierowe, chusteczki do twarzy, chusteczki dla niemowląt, a nawet bardzo gruby papier toaletowy mogą utknąć w rurach, zbierać zanieczyszczenia i powodować zatrzymanie linii kanalizacyjnej. 

Stare linie kanalizacyjne i problemy z hydrauliką. Jeśli mieszkasz w starszym domu i nie wymieniłeś systemu rur, w rurach kanalizacyjnych nieuchronnie pojawią się pęknięcia, które kończą się całkowitym zniszczeniem systemu rur. Nawet jeśli twój dom ma nowszy system kanalizacyjny, jeśli połączenia hydrauliczne są źle wykonane, może to spowodować zatkanie linii kanalizacyjnej i wówczas konieczne będzie profesjonalne udrażnianie kanalizacji.

Po czym poznać zatkaną kanalizację?

Sygnały ostrzegawcze, że linia kanalizacyjna jest zatkana to przede wszystkim:

  • Bulgoczące dźwięki. Jakiekolwiek bulgotanie dochodzące z toalety oznaczają, że możesz mieć zatkaną linię kanalizacyjną.
  • Cuchnące zapachy. Jeśli twoje odpływy nie pachną normalnie, może to oznaczać, że masz zatkany przewód kanalizacyjny.
  • Odpływy wolnobieżne. Wiele wolno działających kanalizacji i niskie ciśnienie wody w Twoim domu również sugerują problem z kanalizacją.
  • Woda w dziwnych miejscach. Jeśli podczas korzystania z pralki z głowicy prysznicowej leje się fontanna wody lub woda wpada do wanny podczas spłukiwania toalety, zwróć uwagę na naszą mądrość: może to oznaczać, że przewód kanalizacyjny jest zatkany.
  • Ścieki w zlewie. Najbardziej poważna oznaka, że ścieki wracają do zlewu, prysznica lub wanny, to pewny znak, że twoja linia kanalizacyjna ma problem.

Jak zdiagnozować zatkaną linię kanalizacyjną?

Aby określić dokładną przyczynę zatkanego kanału, może być konieczne zbadanie drobiazgowych głębokości linii kanalizacyjnej poprzez inspekcję kamerą. W dzisiejszych czasach do Twojego domu przyjedzie specjalista z inspekcji wideo, aby przeprowadzić linię wideo przez rury kanalizacyjne i zlokalizować źródło zatoru. Kamera prześle lokalizację punktu blokady przez urządzenie lokalizujące. Ten punkt wskazuje, gdzie należy wykopać rów kanalizacyjny. Po zdiagnozowaniu zatkanej linii kanalizacyjnej następnym krokiem jest zastanowienie się, jak odblokować linię kanalizacyjną.

Jak odblokować kanalizację?

Ponieważ zatkanie linii kanalizacyjnej oznacza, że Twój dom może stać się niezdatny do zamieszkania z powodu bezużytecznych toalet i zlewów. Musisz przeprowadzić czyszczenie linii kanalizacyjnej natychmiast po zdiagnozowaniu problemu. Dzięki temu Ty i Twoja rodzina wrócicie do czystego domu z działającymi rurami. Tu przyda się profesjonalne udrażnianie kanalizacji. Przy mniejszych zatorach skuteczna może być powszechnie dostępna chemia. Przed użyciem środków chemicznych upewnij się, że przewód kanalizacyjny nie ma żadnych przerw. Jeśli linia kanalizacyjna jest zatkana przez korzenie drzew, większość hydraulików zaleca użycie chemicznego środka czyszczącego na bazie siarczanu miedzi, który pomoże zabić korzenie drzew w ciągu dwóch tygodni od zastosowania. Jeśli wydaje się, że jest to zacięcie papieru toaletowego, możesz spróbować użyć chemicznego środka czyszczącego na bazie wybielacza, który pomoże rozpuścić blokadę. Chociaż powinieneś postępować zgodnie ze wskazówkami dowolnego wybranego chemicznego środka czyszczącego, generalnie wylejesz chemikalia do rury kanalizacyjnej i pozostawisz ją na co najmniej 15 minut. Następnie wypłucz rurę gorącą wodą. Ta procedura powinna pomóc i Twoja kanalizacja wróci do sprawności.