Popularność mebli z palet w naszym kraju, jak i także w innych krajach nie maleje od wielu lat. Wśród ich zalet można wymienić nie tylko samą łatwość dopasowania wnętrz, które są urządzone w przeróżnych stylach, ale także koszt niewielki oraz możliwość wykonania samodzielnego w domu. Szczególnie chętnie decydujemy się na białe łóżko z palet. Jak je wykonać?
Jaki materiał wybrać?
Gdy chcemy wybrać białe łóżko z palet, to musimy wybrać odpowiedni materiał. W tej roli najlepiej się spisują europalety wykonane z drewna. Są one nazywane paletami euro. Mają one rozmiary standardowe, które wynoszą sto dwadzieścia centymetrów długości oraz osiemdziesiąt centymetrów szerokości. Za wytrzymałością idzie także spora waga. Jeden element waży nawet dwadzieścia pięć kilogramów. Jeśli nam zależy na niższej wadze, to do stworzenia łóżka można także wykorzystać palety drewniane budowlane o takich samych rozmiarach, ale o mniejszej grubości wynoszącej siedemnaście milimetrów.
Białe łóżko z palet – kupno palet i potrzebne narzędzie
Konkretną instrukcję jak zrobić łóżko z palet znajdziemy na bardzo wielu stronach internetowych. Warto zatem się skupić na kupnie palet oraz na przygotowaniu wszelkich potrzebnych narzędzi.
Ile palet musimy przygotować, aby móc zbudować stelaż? Liczba tak naprawdę jest uzależniona od projektu łóżka właśnie z palet. Z racji na ryzyko przesuwania podest powinien być o wiele szerszy niż materac, dlatego też w przypadku jednowarstwowego najprostszego podestu na materac podwójny 140 centymetrów wystarczą cztery europalety drewniane. Przy materacu 160 centymetrów na sypialniane łóżko z palet wykorzystać najlepiej sześć czy też dwanaście sztuk. Chcąc stworzyć łóżko pojedyncze z palet, a więc stelaż jednowarstwowy na materac pojedynczy o szerokości osiemdziesięciu centymetrów, wystarczy, że kupimy dwie palety, a przy dziewięćdziesięciu centymetrach sprawdzi się idealnie podest z trzech czy też sześciu palet.
Jeśli mamy zamiar zbudować łóżko z europalet używanych, na przykład z budowy czy też magazynu, konieczne będzie się zaopatrzyć w sprzęt, który jest niezbędny do szlifowania. Najlepiej wybrać takie elektronarzędzia jak oscylacyjna szlifierka, pasmowa czy też mimośrodowa. Do niej musimy kupić spory zapas ściernego papieru. Ze względu na sam fakt, że podczas szlifowania drewna powstaje bardzo dużo pyłu, przydatna będzie maska przeciwpyłowa czy też ochronne okulary w typie gogle. Aby móc zabezpieczyć drewno oraz uzyskać dekoracyjny efekt, warto zakupić środek odpowiedni, a do tego specjalne narzędzia do ich nakładania.