Werbena – uprawa i pielęgnacja

Własny ogród jest marzeniem wielu osób. Dobrze zagospodarowany teren wokół domu, pełen zieleni i ozdobnych kwiatów sprawia, że odpoczynek na świeżym powietrzu jest niezwykle przyjemny. Jedną z roślin, docenianą za swoje walory dekoracyjne jest werbena. To roślina idealnie wypełniająca puste przestrzenie na rabatach, a dzięki niezwykle delikatnym, uroczym kwiatom sprawia, ogród wygląda zachwycająco. Niewielkie wymagania pielęgnacyjne oraz uprawowe pozwalają na uprawianie jej nawet przez ogrodników – amatorów. Co warto wiedzieć o uprawie i pielęgnacji werbeny?

Werbena – charakterystyka rośliny

Werbena jest rośliną ogrodową, która w naturalnych dla siebie warunkach pojawia się na terenach Ameryki Południowej i Północnej. Na terenach europejskich rozpowszechniła się werbena pospolita, która jest jednym z 250 gatunków botanicznych tej rośliny. 

Werbena jest rośliną jednoroczną, która charakteryzuje się rozłożystą, silną budową. Jedną z wyróżniających ją cech budowy jest silnie rozkrzewiona, wzniesiona łodyga, którą porastają lancetowate liście o szorstkiej strukturze. Kwiaty werbeny są delikatne, niepozorne, ale w skupisku zachwycają każdego miłośnika natury. Kwiaty rośliny posiadają różne wybarwienie, a po osiągnięciu przez nich pełnej dojrzałości wydobywa się z nich przyjemny, lubiany przez wiele osób zapach. Warto pamiętać, że prawidłowy wzrost rośliny jest zależny od jej prawidłowej uprawy oraz pielęgnacji. Ciekawe informacje o hodowaniu werbeny można znaleźć na stronie: http://poradnikogrodniczy.pl/werbena-uprawa-i-pielegnacja.php.

Uprawa werbeny w ogrodzie – co warto wiedzieć?

Werbena jest rośliną ogrodową, która nie posiada dużych wymagań uprawowych. Jednym z najważniejszych czynników, który bezsprzecznie wpływa na jej wzrost jest wybranie stanowiska odpowiadającego na jej wymagania i potrzeby. Werbena doskonale radzi sobie na jasnym, dość nasłonecznionym stanowisku. Wiele botaników twierdzi, że słońce jest dla niej prawdziwym, życiodajnym eliksirem, co jest ściśle związane z warunkami panującymi na terenach jej naturalnego wzrostu. 

Najlepszym podłożem dla rośliny jest lekka, dobrze przepuszczalna gleba, której odczyn pH oscyluje w granicach 6.0 – 8.0. Ziemia powinna być umiarkowanie bogata w składniku odżywcze, które są niezbędne do zawiązywania rozłożystych systemów korzeniowych werbeny. Najlepszym rodzajem gleby są próchnicze, żyzne ziemie, natomiast z pewnością nie zakorzeni się na piaszczystej ziemi. 

Jak pielęgnować werbenę?

Werbena jest rośliną ogrodową bardzo często sadzoną w pojemnikach na balkonach i tarasach oraz bezpośrednio w ziemi, na rabatach. Jej uprawa nie wymaga stosowania szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, niemniej jednak najważniejszym z nich jest regularne podlewanie. Regularne dostarczanie wody pomaga werbenie prawidłowo wzrastać, dlatego nie należy dopuszczać do przesuszania ziemi, w której została posadzona. W okresach suszy lub wyjątkowo upalnych dni warto podlewać ją dwa razy dziennie, o poranku oraz po zachodzie słońca.

W przypadku pogorszenia się wyglądu kwiatów i gałęzi rośliny warto zastosować zabieg przycinania jej kwiatów na około 1/4 ich długości. To zabieg, który pomoże zregenerować się roślinie i zachęci ją do przyspieszonego wzrostu i bujnego kwitnienia. Werbena, mimo rozłożystej formy jest delikatną rośliną. Jeśli zostanie posadzona na otwartej przestrzeni ogrodowej konieczne może okazać się jej osłonięcie od wiatru.

Zastosowanie odpowiednich warunków uprawowych oraz regularne podlewanie rośliny pomoże zapewnić werbenie prawidłowy wzrost. W przypadku widocznego przesuszenia się liści można również zastosować specjalny nawóz, który dostarczy roślinie cennych dla jej wzrostu składników odżywczych.