Wężownica ozdobna, czyli sansewieria cylindryczna w uprawie doniczkowej

W poszukiwaniu oryginalnych roślin do mało wymagającej, ale za to pięknie prezentującej się uprawy w doniczkach, warto rozważyć kwiat, nazywany potocznie wężownicą i należący do rodziny szparagowatych. Jego nietypowy i od razu wpadający w oko kształt, wywodzi się z krajów tropikalnej Azji oraz Półwyspu Arabskiego, skąd przybył on do Europy, a w ostatnich latach coraz mocniej podbija również polskie sklepy z roślinami doniczkowymi.

Sansewieria cylindryczna – ważne informacje na początek

Wężownica, a dokładniej sansewieria cylindryczna to długowieczny sukulent, którego głównymi zaletami jest bardzo szybki wzrost i wręcz niewiarygodne tempo rozwijania się. Zachwyca minimalistycznym wyglądem i liśćmi, które do złudzenia przypominają wzniesione ku górze szable. Szable te łączą się ze sobą, przybierając z czasem formę niezwykłych, splecionych ze sobą rozet, od których ciężko jest oderwać spojrzenia.

Sansewieria tego gatunku pochodzi z gorących, tropikalnych klimatów, dlatego też ma nadzwyczajną zdolność do magazynowania dostarczonej jej wody zarówno w liściach, jak i w kłączach. Jest przyzwyczajona do tego, że wodę otrzymuję rzadko, dlatego idealnie sprawdza się w uprawie w tych domach, w których właścicielom roślin zdarza się o podlewaniu zapominać. Co ważne, podlanie tej rośliny powinno się robić dopiero wtedy, kiedy podłoże pod nią będzie całkowicie suche. Nie ma potrzeby wykonywania tej czynności częściej, a wręcz jest ona niewskazana. Roślina ta, wykształciła również bardzo mocne korzenie, dlatego w miarę jej wzrostu trzeba pamiętać o jej przesadzeniu do większej doniczki, tak, by korzeniami nie rozsadziła tej donicy, która jest dla niej już zbyt mała.

Pielęgnacja tego pięknego sukulenta wymaga poświęcenia mu jedynie odrobiny uwagi: zapewnienia słonecznego (ale niezbyt mocno!) lub półcienistego miejsca, w którym mogłaby się rozwijać, podlewania od czasu do czasu i dobrania dla niego gleby żyznej, przepuszczalnej, koniecznie o charakterze próchniczym. Dobrym pomysłem będzie również wyłożenie dna donicy grubym żwirkiem lub warstewką drenażu z keramzytu, co sprawi, że przy przypadkowym przelaniu rośliny, jej korzenie nie będą cały czas stały w wodzie.

Nawożenie sansewiery cylindrycznej wykonuje się nie częściej niż raz do roku, stosując do tego odpowiednie preparaty. W przypadku chęci rozsadzenia rośliny do osobnych doniczek, dobrze jest zastosować specjalny ukorzeniacz, który przyspieszy przyjęcie się jej w zupełnie nowym miejscu i sprawi, że będzie się pięknie rozwijała.