Wiązary dachowe czy tradycyjna więźba? Sprawdź, na czym polega różnica

Decydując się na budowę domu musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. Podobnie jest z aspektem wyboru odpowiedniej konstrukcji oraz dachu. Mamy tutaj do wyboru dwa różne rozwiązania- więźbę tradycyjną i wiązary dachowe. Charakteryzują się one jednak kilkoma istotnymi różnicami funkcjonalnymi i ekonomicznymi. W tym artykule postaramy się im bliżej przyjrzeć i przeanalizować każde z tych rozwiązań.

Więźba tradycyjna- czym się charakteryzuje?

Więźba tradycyjna to model doskonale znany nam od lat. Jednak jej wykonanie wymaga odpowiedniego doświadczenia, co sprawia, że koszty tego typu inwestycji znacznie rosną. Ważnym aspektem jest również dobór wysokiej jakości drewna oraz jego odpowiednie przygotowanie czy osuszenie, tak więźba nie chłonęło wilgoci. Jej konstrukcja często wymaga również cyklicznej konserwacji, aby przez dłuższy czas zachować jej dobry wygląd. 

Duże znaczenie w tym przypadku ma również odpowiednie wykonanie i przygotowanie konstrukcji przez specjalistę. Nietrwałe rozwiązania i powierzchowny wybór realizatora mogą spowodować problemy z bezpieczeństwem i jakością więźby. W tym przypadku tradycyjne rozwiązania mogą okazać się o wiele bardziej kosztowne. Dlatego też wybór odpowiedniej konstrukcji warto dopasować do indywidualnej inwestycji oraz oczekiwań, biorąc pod uwagę fakt, iż nie jest to jedyne dostępne w tym miejscu rozwiązanie.

Wiązary dachowe- czy warto się na nie zdecydować?

Wiązary dachowe to odpowiednio wytrzymała konstrukcja łączna, którą otrzymujemy już wraz z łączeniami. Dzięki temu proces montażu przebiega zdecydowanie szybciej i prościej. Wytwarzane są one z odpowiedniego drewna suszonego, które niweluje problem powstawania wilgoci. Nie muszą być one również poddawane procesowi impregnacji. Jest ono odpowiednio oczyszczone, strugane i fazowane. Wielu użytkowników docenia więc możliwości ochrony przy problemie z pleśnią czy owadami. Jednak to nie jedyne korzyści, jakie możemy w tym miejscu uzyskać.

Czym różnią się wiązary dachowe od tradycyjnych konstrukcji?

Wiązary dachowe ze względu na już wstępnie przygotowane konstrukcje zapewniają zdecydowanie prostszy i bardziej komfortowy montaż. Istnieje również możliwość dopasowania konstrukcji w indywidualny sposób, ponieważ są to w pełni elastyczne rozwiązania o wielu możliwościach. Wszystkie łączenia konstrukcji są wykonane na wysokim poziomie, dzięki czemu są niezwykle trwałe i bezpieczne. To jedna z innowacji zdecydowanie wartych polecenia. 

Czy to się opłaca?

Wielu inwestorów obawia się nowości na rynku budownictwa ze względu na potencjalnie wysokie koszty. Jednak niesłusznie, bowiem wbrew pozorom wiązary dachowerównież są odpowiednio ekonomicznym rozwiązaniem. Tworzone są z drewna o mniejszym przekroju co generuje zdecydowanie niższe koszty. Odpowiednio dobierając dane rozwiązanie możemy liczyć na niższe ceny niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji. Nie musimy przejmować się skomplikowanym etapem tworzenia, całość konstrukcji jest wykonywana w sposób zdecydowanie szybszy i prostszy.

Dodatkowo wybierając wiązary dachowe otrzymujemy konstrukcje o wysokiej jakości z zastosowaniem najnowocześniejszych rozwiązań. Doskonale sprawdzają się w różnych inwestycjach, również w tych, w których szczególnie musimy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo. Trwałe i stabilne korzystnie wspierają całą konstrukcję niezależnie od panujących warunków. Dlatego też warto zaopatrzyć się w wiązary dachowe o wysokiej jakości i wytrzymałości.

Wiązary dachowe- skuteczne innowacje w konstrukcji dachu

Wiązary dachowe to rozwiązania zdecydowanie godne polecenia. Mając na uwadze ich liczne udogodnienia i usprawnienia możemy śmiało polecić je do różnych inwestycji, w których sprawdzą się z pewnością doskonale. Ze względu na możliwości dowolnych modyfikacji konstrukcji mamy pewność, że będą one odpowiednie w różnych obiektach i budynkach. To znaczne usprawnienie wielu problemów związanych z tradycyjnymi rozwiązaniami, które zdecydowanie warto wykorzystać również w swoich inwestycjach.